20. 12. 2016: Prešovská župa udelila najvyššie ocenenia osobnostiam a organizáciám

  • Zaslužilá umelkyňa Mária Mačošková – populárna speváčka rusínskych ľudových piesní, ktora na speváckej scéne žiari už vyše pol storočia.

    Zaslužilá umelkyňa Mária Mačošková – populárna speváčka rusínskych ľudových piesní, ktora na speváckej scéne žiari už vyše pol storočia.

  • Akad. maliar Juraj Kresila (1932 – 2007), Prešovavčan pôvodom z rusínskej obce Michajlov, ktorý sa prezentoval na mnohých výstavách, aj na I. Bienále rusínskych maliarov v rámci 7. Svetového kongresu Rusínov 2003 v Prešove.

    Akad. maliar Juraj Kresila (1932 – 2007), Prešovavčan pôvodom z rusínskej obce Michajlov, ktorý sa prezentoval na mnohých výstavách, aj na I. Bienále rusínskych maliarov v rámci 7. Svetového kongresu Rusínov 2003 v Prešove.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) dnes ocenil osobnosti a inštitúcie, ktoré sa významnou mierou zaslúžili o rozvoj regiónu a jeho prezentáciu.

 

Ceny PSK a Ceny predsedu PSK za tento rok si laureáti prevzali na slávnostnom galaprograme vo Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

Informovala o tom hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

 

"Náš kraj má veľa predností, no najcennejšie čo máme, sú bezpochyby ľudia. Mnohí z nich svoje osobné i profesionálne nasadenie, svoju energiu, vedomosti a schopnosti vkladajú do činov, ktoré posúvajú hranice možného a robia náš svet lepším a humánnejším," povedal o laureátoch predseda PSK Peter Chudík.

 

Podľa jeho slov sú opäť ocenené zásluhy za celoživotnú prácu a mimoriadne úspechy, ktoré prekračujú hranice regiónu i Slovenska.

 

Ceny PSK si prevzali traja laureáti. Spomedzi dvanástich návrhov o nich rozhodli poslanci krajského parlamentu. Sú medzi nimi olympijskí víťazi z Ria de Janeira, vodnoslalomári Ladislav a Peter Škantárovci, ktorí si najvyššie krajské ocenenie zaslúžili za mimoriadne športové výsledky dosiahnuté na medzinárodnej úrovni a propagáciu kraja. Ďalším laureátom je telesne ťažko postihnutý športovec Samuel Andrejčík, paralympijský víťaz v boccii, ktorý získal cenu rovnako za mimoriadne športové výsledky dosiahnuté na medzinárodnej úrovni a zviditeľnenie regiónu.

Cenu PSK získala aj Gréckokatolícka charita v Prešove za povzbudenie viery, dlhoročnú angažovanú pomoc ľuďom v núdzi a pri príležitosti 25. výročia založenia.

 

Chudík svoju tohtoročnú cenu udelil Monike Kandráčovej, interpretke ľudových piesní. Ocenil ju za rozvoj a uchovávanie kultúrneho dedičstva a propagáciu folklóru. Druhým laureátom Ceny predsedu PSK sa stal dekan, bývalý rektor Prešovskej univerzity René Matlovič, ktorému patrí ocenenie za prínos k výchove a vzdelávaniu mladej generácie, bohatú vedeckú a publikačnú činnosť v oblasti humánnej a regionálnej geografie. Ocenenou je aj prešovská spoločnosť 4 SPORT za aktívnu podporu mládežníckeho športu, organizovanie medzinárodného futbalového turnaja Fragaria Cup a propagáciu mesta aj kraja v zahraničí.

 

Predseda PSK sa v tomto roku rozhodol udeliť aj jedno mimoriadne ocenenie pre Vologodskú oblasť. Zahraničný partnerský región z Ruskej federácie si prevzal Medailu predsedu PSK za dlhodobé priateľské vzťahy a spoluprácu pri rozvoji regiónov a miestnych samospráv.

 

Udeľovanie najvyšších ocenení PSK má 13-ročnú tradíciu, po prvý raz sa konalo v roku 2004. Medzi doterajších laureátov Ceny PSK patria napríklad Michal Kováč, prvý prezident Slovenskej republiky, Prešovská univerzita, diecézny biskup František Tondra, Jeho Blaženosť Nikolaj, prešovský eparcha Ján Babjak, kardinál Jozef Tomko, Horská záchranná služba, folklórny súbor Šarišan, lyžiar Adam Žampa, Ľubovnianska nemocnica či partnerský Pardubický kraj.

 

Cenu predsedu PSK doteraz získali Hokejový klub Poprad, hádzanársky klub Tatran Prešov, herci Jozef a Kveta Stražanovci, speváčky Mária Mačošková a Anna Servická, maliari Juraj Kresila a Andrej Smolák, lekári Ján Kľoc a Ján Kmec, tatranský chatár Peter Petras či Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove.

ТASR

(Poz. red. webstránky: plnotučným písmom sme vyznačili mena a priezviska osobnosti s rusínskymi koreňmi.)
Čítajte viac: http://presov.korzar.sme.sk/c/20415736/presovska-zupa-udelila-najvyssie-ocenenia-osobnostiam-a-organizaciam.html#ixzz4TSKwmmKE

Script logo