30. 5. 2016: Vo Veľkom Lipníku odhalili pamätník komunistickému prokurátorovi, Lorenza napadol starosta

  • Foto: Eugen Korda, Týždeň

    Foto: Eugen Korda, Týždeň

Lorenz je v nemocnici na ošetrení. Výtvarník Kalmus tvrdí, že ho napadol starosta po pomaľovaní pamätníka.

 

Výtvarníka Ľuboša Lorenza dnes vo Veľkom Lipníku v okrese Stará Ľubovňa napadli počas protestu pred pomníkom, ktorý odhalili pred obecným úradom komunistickému prokurátorovi Jánovi Pješčakovi. Informáciu ako prvý priniesol Týždeň.

Aktivisti ho pomaľovali vodovými farbami.

“Pri tom pokuse vybehol agresívny starosta a bez varovania sa vrhol na Ľuboša Lorenza, zhodil ho a zranil ho. Momentálne je v nemocnici v Starej Ľubovni,” vraví Peter Kalmus. Na aktivistov zaútočili o druhej hodine poobede.

Starostom je Peter Labant (30), nezávislý, ktorý sa odmietol vyjadriť.  “K ničomu sa nebudem vyjadrovať,” odkázal starosta.

“Miesto poskytnutia prvej pomoci verbálne útočili, nejaký pán ho opľul napriek tomu, že krvácal,” hovorí Kalmus.

Jeden z poslancov, ktorý chcel zostať v anonymite vraví, že s umiestnením pamätníka nesúhlasil a išlo o aktivitu “skupiny ľudí”.

Ján Pješčak, rodák z Veľkého Lipníka, je zodpovedný z podielu justičnej vražde čatára Aloisa Jeřábka, ktorý sa v roku 1953 pokúsil utiecť do Rakúska. Tam, na cudzom území, ho chytili a odvliekli naspäť do Československa. Pješčak ho obvinil z velezrady, Jeřábka v decembri 1953 popravili.

Pješčak stál aj za kauzou Cervanová. Za to, že ju uzatvoril, ho vymenovali v roku 1988 do funkcie generálneho prokurátora ČSSR.

Kalmus a Lorenz vo februári pomaľovali červenou farbou aj pomník pre komunistického funkcionára Vasila Biľaka v Krajnej Bystrej. Prokuratúra to vyhodnotila ako poškodzovanie cudzej veci, žiadala podmienku a náhradu škody. Súd oboch výtvarníkov oslobodil, prokurátor sa odvolal.

Matej DUGOVIČ, Denník N

Script logo