12. 2. 2021: Науковцї на Словакії підтвердили новый варіант коронавірусу

Slovenskí vedci potvrdili, že na Slovensku a v Česku už dlhšie koluje nový variant koronavírusu pod názvom B.1.258.

Objavený variant, ktorý vedci nazvali B.1.258 vznikl nezávisle od variantu B.1.1.7, teda kmeňa šíriaceho sa z Veľkej Británie, ktorý sa potvrdil aj na Slovensku.

"Analyzovali sme vzorky odobraté z rôznych oblastí Slovenska v období od novembra do decembra 2020, o ktorých sa predpokladalo, že obsahujú variant B.1.1.7," píše sa v správe slovenských vedcov, medzi ktorými figuruje virológ Boris Klempa aj biochemik Pavol Čekan.

Sekvenovanie týchto izolátov odhalilo, že aj keď v niektorých prípadoch boli vzorky skutočne potvrdené ako britský B.1.1.7, podstatná časť izolátov obsahovala ďalšieho mutanta patriaceho do rodu B.1.258, ktorý cirkuluje v strednej časti Európy od augusta 2020, dlho pred prepuknutím variantu B.1.1.7. 

V Českej republike sa B.1.258 potvrdil v približne 59 percentách z 251 sekvenovaných vzoriek medzi septembrom a decembrom minulého roka a na Slovensku v 25 percentách zo 72 sekvenčných vzoriek v rovnakých mesiacoch.

Aj táto mutácia je infekčnejšia, je tiež spojená s mierne vyššou vírusovou záťažou a môže ľahšie uniknúť imunitnému systému, uvádza portál Virological.

Tento variant sa vyskytuje aj v ďalších európskych krajinách ako Dánsko, Švédsko, Nemecko Poľsko, Holandsko či Island.

Zdroj: HN Science

Script logo