9. 12. 2020: Великый перегляд: Інфекція „выбухла‟ в Тренчінї і Пухові, коронавірус наберать на силї у векшынї окресів

Epidémia koronavírusu v posledných týždňoch silnie v 75 percentách slovenských okresov. Ukazujú to dve prehľadné tabuľky, ktoré vypracoval a zverejnil projekt Dáta bez pátosu.

Tabuľky pracujú so sedemdňovou incidenciou v jednotlivých okresoch prepočítanou na 100-tisíc obyvateľov a zobrazujú vývoj za posledné dva týždne.

Koronavírus na Slovensku: Počet nových prípadov narástol, potvrdili 38 úmrtí

Kde horí

V prvej tabuľke sú okresy zoradené podľa hodnoty sedemdňovej incidencie k 7. decembru od najvyššej po najnižšiu. Na vrchu sú teda okresy, kde je momentálne najhoršia situácia na Slovensku. Sú to Púchov, Trenčín a Považská Bystrica. 

Zaujímavý pohľad je na chvost tabuľky, kde sú oravské okresy Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín, ktoré ešte v októbri patrili medzi najzasiahnutejšie v krajine. Znamená to, že je tam teraz najlepšia epidemiologická situácia na Slovensku. Zdá sa teda, že opakované antigénové testovanie tam bolo veľmi efektívne.

Orava predbieha aj regióny najpostihnutejších krajín Únie, koronavírus sa tam šíri viac ako v Madride

To dlhodobo prízvukoval matematik Richard Kollár, ktorý kritizoval celoplošné testovanie a volal po nasadení antigénov do najzasiahnutejších regiónov. Dáta bez pátosu tabuľky zverejnili vo svojej facebookovej skupine a Kollár ich pod príspevkom komentoval.

"Podľa mňa je pointa, že Orava sa v pilote zlepšila aj bez úplného lockdownu. Nechápem, prečo sme to už nezopakovali. Nerozumiem, skutočne," napísal matematik.

Kde horieť bude

Druhá tabuľka zoraďuje okresy podľa vývoja epidémie za posledné dva týždne. Čiže zobrazuje, kde sa situácia zhoršuje najrýchlejšie. Tam majú negatívne prvenstvo Krupina, Revúca a Rimavská Sobota.

Odporúčanie premiérovi

"Sme zástancami prísne regionálnych opatrení a pokiaľ nebudú prijaté dnes v dnes červených okresoch/oblastiach, tak nám akékoľvek opatrenia od 21. decembra (14 dní od znalosti posledných dát zo 7. decembra) pomôžu ako dvere v lese," komentovali Dáta bez pátosu v statuse k tabuľkám.

Narážali pri tom na vianočný lockdown, ktorý určite čaká celé Slovensko, pričom sa zatiaľ neoficiálne skloňuje ako dátum jeho spustenia pondelok 21. december.

Mapa ukazuje, ako sa koronavírus šíri v okresoch. Situácia sa výrazne zhoršila v troch regiónoch

Premiérovi Igorovi Matovičovi odporúčajú, aby od zajtra nariadil povinnosť zostať doma pre všetkých bez výnimky v Púchove, Ilave a Považskej Bystrici a aby tam boli zatvorené všetky okrem životu potrebných prevádzok.

"Ich 1600 zistených prípadov za posledných 14 dní v trikrát menšej oblasti ako je Bratislava (s rovnakým počtom prípadov za 14 dní) bol, je a bude problém," konštatujú Dáta bez pátosu.

Žiadajú okamžitý zásah

V ďalšom facebookovom príspevku Dáta bez pátosu prízvukujú, že Slovensko je koronavírusom postihnuté regionálne. Tvrdia, že približne 3,5 milióna ľudí žije v regiónoch, kde nebola vyše mesiaca hodnota sedemdňovej incidencie vyššia ako 20 na 10-tisíc obyvateľov.

"A potom sú oblasti a okresy, kde je výskyt covidu trvale vysoký, stále stúpa a úroveň výskytu je od 25 do 75 prípadov na 10-tisíc obyvateľov a vírus sa v nich dramaticky šíri. Žije tam 1,6 milióna obyvateľov," dokresľujú. 

Od kompetentných preto Dáta bez pátosu žiadajú obmedziť mobilitu 1,5 milióna obyvateľov. "Okamžite a drasticky," zdôraznili.

"Ak hodláte zasiahnuť v postihnutých oblastiach 21. decembra, tak dovtedy je potrebné vybudovať v tých oblastiach poľnú nemocnicu. Navrhujeme jednu v Nitre a jednu v Púchove. Po 500 ľudí. Na začiatok," odkazujú zároveň ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu.

Zdroj: HN Slovensko

Script logo