8. 2. 2021: На кілько безплатных PCR testov за місяць мате нарок?

Antigénové testovanie môžu ľudia využívať v neobmedzenom množstve. 

Od začiatku februára je na Slovensku hradený PCR test zo zdravotného poistenia dvakrát do mesiaca. Informuje o tom ministerstvo zdravotníctva v rámci nových pravidiel, ako postupovať pri testovaní na koronavírusOkrem dvoch PCR testov mesačne môžu ľudia bezplatne využívať antigénové testovanie v neobmedzenom množstve. 

Život оbyvateľstva Slovenska po novom. Takto budeme oddnes fungovať

Rezort ďalej upozorňuje na zmeny v súvislosti s karanténou. Po úzkom kontakte s Covid pozitívnym ministerstvo odporúča okamžitú izoláciu, nie hneď sa testovať.

Povinná karanténa

Po kontakte s pozitívnym platí 14-dňová karanténa. Na ôsmy deň od kontaktu je potrebné podstúpiť PCR test. 

"Ak máte výsledok negatívny, aj napriek tomu musíte z preventívnych dôvodov dokončiť dvojtýždňovú domácu izoláciu," uvádza ministerstvo.

Domáca 14-dňová izolácia platí aj pri návrate zo zahraničia. Ak bude výsledok testu na ôsmy deň negatívny, karanténa sa končí. 

"Ak sa vrátim z Česka či Rakúska nemusím ísť do domácej izolácie, ak mám negatívny antigénový test nie starší ako 72 hodín. V tomto prípade sa tiež nemusím registrovať cez formulár e-hranica," informuje rezort. 

Nové opatrenia: Kde potrebujem test a čo sa od pondelka zmení?

Nákupy a cestovanie v MHD

Ministerstvo vydalo pokyny aj v prípade pozitívne testovaných osôb a nákupov. Pozitívnym neodporúča chodiť do supermarketov alebo potravín.

Ak však inú možnosť nemajú, je možné podľa rezortu ísť do najbližších potravín s respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu. 

Pre ľudí cestujúcich v MHD sa odporúča testovanie každých sedem dní, a to bez ohľadu na farbu okresu. 

Covid automat

Na Slovensku platí od pondelka covid automat. Bez negatívneho testu, ktorý nie je starší ako týždeň, nemožno ísť napríklad do banky, čistiarne odevov, trafiky, optiky, záhradkárstva, opravovne obuvi, poisťovne či na poštu.

Na cestu do práce platí v čiernych a bordových okresoch test sedem dní, v tmavoružových 14 a vo svetloružových 21. Ak cestujete za prácou do horšieho regiónu, frekvencia testovania je určená pravidlami v ňom.

Zdroj: HN Slovensko

Script logo