7. 7. 2021: По ковід очкованю госпіталізовали в США 18 тінеджерів із сердцёвыма проблемами

Týždeň nato, čo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) oznámilo, že vyšetruje srdcové zápaly u nedávno zaočkovaných mladistvých, nahlásil štát Connecticut 18 nových prípadov srdcových problémov u tínedžerov, ktorí dostali vakcínu proti ochoreniu COVID-19.

Všetkých 18 prípadov viedlo k hospitalizácii – v prevažnej väčšine na niekoľko dní, uviedla stanica NBC Connecticut. Podľa Deirdre Giffordovej, úradujúcej zdravotnej komisárky, nahlásili prípady podávatelia vakcín Connecticutskému ministerstvu verejného zdravotníctva.

Deti postihnuté srdcovými problémami po očkovaní

„Pokiaľ je nám známe, jedna osoba je stále hospitalizovaná,“povedala v pondelok Giffordová. „Ďalších 17 už bolo prepustených a zatiaľ sa im darí dobre.“

Prvým prípadom v Connecticutskej detskej nemocnici bol Gregory, 17-ročný syn Rachel Hattonovej.

„Je to desivé,“ povedala Hattonová.

Jej syn sa tri dni po druhej dávke vakcíny začal sťažovať na silnú bolesť v hrudi. Na štvrtý deň sa to zhoršilo, synovi pribudla aj bolesť chrbta.

Po krvných testoch a röntgene diagnostikovali lekári Gregorymu perikartitídu, zápal tkaniva obaľujúceho srdce, ktorý môže spôsobovať ostrú bolesť v hrudi a ďalšie symptómy.

Napojili ho na monitor srdcovej frekvencie, spravili ďalšie EKG, echokardiogramy.

Ukázalo sa, že ide vlastne o infekčné ochorenie a tak spustili svoju vlastnú sériu krvných testov, v snahe zistiť, či by mohlo byť vyvolané niečím iným, nejakým druhom infekcie, alebo niečím ďalším, napríklad lymskou boreliózou.

Testovali ho na všetko možné a každý jeden z tých testov vyšiel negatívne,“ povedala Hattonová.

Lekári  nevedeli potvrdiť, či je Gregoryho stav spôsobený vakcínou proti ochoreniu COVID-19, no podobné symptómy mali ďalší dvaja pacienti, ktorých prijali do nemocnice predtým.

Hovorca Connecticutskej detskej nemocnice povedal, že sa u pacientov objavila perikartitída aj myokartitída.

Čo je to myokartitída

Myokartitída je zápal srdcového svalu, ktorý môže viesť k srdcovej arytmii a dokonca až k smrti.

Podľa Národnej organizácie pre zriedkavé poruchy môže byť myokartitída dôsledkom infekcií, no „bežnejšie je myokartitída dôsledkom imunitnej reakcie tela na počiatočné poškodenie srdca.“

Podľa lekárov z Kliniky Mayo sa liečba zameriava na príčinu stavu a symptómy, akými sú zlyhanie srdca a dýchavičnosť.

Podľa Hattonovej je teraz jej syn nezamestnaný, užíva lieky a je napojený na monitor srdcovej frekvencie. Neskôr bude mať ďalšiu magnetickú rezonanciu, aby zistili, či sa jeho stav zlepšil.

„Nespím, pretože… keď počujem, že môj syn kýchne, alebo mám pocit, že lapá po dychu, keď mu cez prestávku volám z práce, znervózniem, lebo neviem, čo ďalšie by sa mohlo prihodiť. V podstate má teraz váźny srdcový stav a je to desivé,“ povedala.

Televízna stanica NBC Connecticut hovorila s rodičmi detí, ktoré dostali svoju prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID a sú objednané na druhú.

„Nemôžem uveriť tomu, že by vláda naozaj spustila očkovanie, ktoré by negatívne ovplyvnilo zdravie môjho dieťaťa. Takže som stopercentne za očkovanie,“ uviedla Heather Salgadová.

Iní rodičia, napríklad Siobhan Cefarelliová, mali výhrady.

„Jedna vec je, keď dostanem vakcínu ja, ale ak má dostať vakcínu moje dieťa, je svojím spôsobom desivé nevedieť, čo sa stane a nemať o tom vykonaného veľa výskumu.“

Hattonová povedala, že príbeh svojho syna zverejnila preto, lebo chcela upovedomiť rodičov. Napriek slovám lekárov, že ide o zriedkavý stav, Hatttonová vysvetlila, že jej ako zriedakvý nepripadá, keď postihuje jej vlastné dieťa.

CDC vydalo varovanie

CDC nestanovilo, či príčinou uvádzaného srdcového stavu v connecticutských prípadoch sú vakcíny.

Bezpečnostný výbor CDC však 17. mája vydal odporúčanie, varujúce lekárov na hlásenia myokartitídy, ktorá sa zdá objavovať hlavne u adolescentov a mladých dospelých, častejšie u mužov ako u žien, častejšie po druhej dávke a obvykle do štyroch dní po zaočkovaní vakcínami Pfizer či Moderna.

Tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová v pondelok na tlačovom brífingu povedala, že Bidenova administratíva, napriek hláseným prípadom myokartitídy, bude ďalej radiť mladým ľuďom, aby sa dali zaočkovať.

„Naši zdravotnícki a medicínski experti naďalej oznamujú, že je správny krok, aby sa dvanásť až pätnásťroční dali očkovať, že toto sú obmedzené prípady a že riziká ochorenia na COVID sú aj u ľudí toho veku určite významné,“ dodala Psakiová.

Podľa údajov CDC je miera smrtnosti u adolescentov vo veku 0 až 17 rokov, ktorí dostanú COVID a sú následne hospitalizovaní, 0.7% (len z hospitalizovaných, nie všetkých), pričom mnohí pociťujú buď mierne alebo vôbec žiadne symptómy.

Miera smrtnosti na COVID u všetkých vekových kategórií adolescentov je necelých 0,1%.

Záver

Hoci sa čísla CDC zdajú byť v rozpore s Psakiovej posúdením rizika ochorenia mladých ľudí na COVID, nový výskum naznačuje, že privysoké sú ešte aj čísla CDC. (pozn. redakcie: Mnohé renomované zdroje udávajú smrtnosť Covidu u detí na zanedbateľné zlomky promile).

Ako uviedli The Defender, dve štúdie publikované 19. mája v časopise Hospital Pediatrics zistili, že pediatrické hospitalizácie na COVID sú nadsadené o najmenej 40%, čo naznačuje potenciálne dopady na celonárodné údaje, použité na získanie oprávnenia na očkovanie detí.

Autor: Megan Redshawová, zdroj: wakingtimes.com, spracoval: Badatel.net

Súvisiace články

 

Script logo