7. 5. 2021: Уж знаме, чом тестованя ниґда не скінчіть. Новый штатный таёмник резорту здравотництва веде 20 одберовых місць, місячно за то може інкасовати 300 аж 500 тісяч евр

V médiách na konci tohto týždňa rezonuje správa o novom štátnom tajomníkovi Ministerstva zdravotníctva SR Kamilovi Százovi, ktorý sa výrazne podieľa na biznise s testami na koronavírus.

Nový štátny tajomník Kamil Száz prišiel na ministerstvo koncom apríla z Národného ústavu detských chorôb v Bratislave, kde pracoval ako lekár urgentného príjmu. Vo funkcii nahradil Petra Stachuru.

Skúsenosti má z oblasti urgentnej medicíny, pediatrie, má manažérske zručnosti z ďalších pozícií a školenia aj z oblasti komunikácie, marketingu či krízového riadenia.

Neskôr vysvitlo, že Kamil Száz „vlastní“ dve desiatky odberných miest na antigénové testovanie. Száz vo štvrtok v rozhovore pre Denník N povedal, že v súvislosti s prevádzkovaním odberných miest a funkciou štátneho tajomníka sa necíti v konflikte záujmov.

Na adresu Száza ako aj na celé vedenie ministerstva zdravotníctva sa kvôli tomu valí ostrá kritika z radov opozície. Ako viacerí upozorňujú, ak Száza prevádzkuje mobilné odberové miesta (MOM), tak v priemere za 20 odberných miest zarobí 300 tisíc eur mesačne, ako uvádza bývalý minister zdravotníctva Tomáš Drucker (Dobrá voľba). Poslanec Tomáš Taraba (Život-NS) hovorí, že to za jedno MOM štát platí aj 25-tisíc eur. „A to aj keď tam nikto nepríde. Takže pán štátny tajomník si prišiel na obrat 500-tisíc mesačne,“ tvrdí Taraba.

Bývalý šéf rezortu školstva Juraj Draxler hovorí o Kamilovi Százovi ako o „testovacom veľkopodnikateľovi“. „Vlastní až 20 testovacích miest! Mne sa hádam sníva. Oni nemajú hanby, navzájom previazaní ľudia si takto povyrábali biznisy, potom sa navzájom dosadzujú do vysokých štátnych funkcií a ani sa neboja, či to ľudí naštve. Je im to jedno.“

Poslanec NR SR Matúš Šutaj Eštok to vidí podobne. Dodáva, že asi každý na Slovensku si kladie otázku, prečo Igor Matovič trval a trvá na plošnom antigénovom testovaní. Šutaj Eštok pritom argumentuje, že už to minuloročné testovanie bol „nezmysel“.

Poslanec, ktorý je zároveň manažérom strany Hlas-SD sa domnieva, že na celom testovaní niekto zarába „šialené peniaze“. „Veď si spomeňme, že hneď na začiatku stál dodnes nevysvetlený kšeft pre malú trnavskú firmičku, ktorá mala preukázané kontakty na tri vládne strany. Aký biznis to musel byť neskôr, keď minutá suma vzrástla o stámilióny eur?“

„Jedno z vysvetlení máme rovno pod nosom. Nový štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Kamil Száz je konateľom firmy, ktorá prevádzkuje približne 20 MOM-iek. Takže to skončí tak, že oficiálne nebudete konateľom. Ale budem v štruktúre firmy. A budete rozhodovať o testovacej stratégii na ministerstve. Áno, budem rozhodovať aj o testovacej stratégii. Čítate dobre. O stratégii testovania bude spolurozhodovať človek, ktorý je na nej priamo hmotne zainteresovaný.“

Zdroj: HN Slovensko 

 

Script logo