7. 2. 2021: Респіратор „FFP2 NR‟ abo „KN95‟? Є меджі нима основный роздїл

Respirátory sú čoraz častejšie volenou alternatívou k bežným rúškam, na ich nosenie vyzývajú aj autority.

S príchodom britskej mutácie koronavírusu a zhoršovania pandemickej situácie, sprísňujú viaceré európske krajiny opatrenia v súvislosti s ochrannými pomôckami.

V Rakúsku a ďalších krajinách už nestačia rúška a na viacerých miestach, ako napríklad obchody či MHD, sú potrebné respirátory. Práve tie majú vyšší stupeň ochrany, čo je dôležité s vysoko infekčnou mutáciou vírusu.

U nás zatiaľ povinné nie sú, no minister zdravotníctva Marek Krajčí ich najmä na týchto rizikových miestach výrazne odporúča. Hovorí pritom najmä o respirátoroch triedy FFP2.

"Keď ste v interiérových priestoroch, kde je veľká hustota ľudí a kde sa nedajú dodržať predpísané rozostupy, tak respirátor je veľmi užitočný," povedal minister.

To prirodzene zdvihlo aj dopyt po tomto produkte. 

Respirátor môžete použiť aj opakovane. Vyžaduje však správnu starostlivosť

Okrem klasických obchodov či lekární, sa čoraz viac ponúk na predaj objavuje aj na internete. Tu sa často objavujú inzeráty na respirátory, ktoré sú "ako FFP2" a majú označenie KN95, či N95.
Predajcovia ich často označujú za rovnocennú alternatívu. Tie bývajú zväčša dovezené z Číny a nespĺňajú európske normy.

S odporúčanou ochranou triedy FFP2 tak nemajú okrem podoby nič spoločné. Podľa Vladimíra Ždímala z českej akadémie vied je chybou považovať oba výrobky za rovnako kvalitné.

Vyzerajú skoro rovnako, ale rozdiel je podľa odborníkov výrazný. Reč je o čínskych respirátoroch bez európskej certifikácie, ktoré sa na našom trhu bežne objavujú pod označením KN95.

Zdroj: HN Slovensko, skrátený článok.

Script logo