6. 4. 2021: Є споїня меджі вакцінов од АстраЗенекы і тромбами, выголосив высокый представитель Европской лїковой аґентуры

Marco Cavaleri zdôraznil, že prípady nezvyčajných krvných zrazenín po podaní vakcíny AstraZeneca sú veľmi zriedkavé.

Podľa šéfa vakcinačnej stratégie Európskej agentúry pre lieky existuje spojitosť medzi vakcínou od firmy AstraZeneca a prípadmi trombózy.

AstraZeneca: Dánsko zatiaľ neobnoví očkovanie. Nešlo o bežné zrazeniny, tvrdí šéfka liekovej agentúry

Marco Cavalerí, ktorý v EMA vedie tím zaisťujúci schvaľovanie vakcín, to dnes povedal talianskemu denníku Il Messaggero.

Väčší prínos ako riziko

Avšak tiež dodal, že pomer rizika a prínosu vakcíny je stále v prospech očkovacieho prípravku. Vyjadrenie by podľa neho EMA mala poskytnúť počas "niekoľkých hodín".

"Je čoraz ťažšie povedať, že neexistuje žiadna súvislosť medzi vakcínou AstraZeneca a veľmi zriedkavými prípadmi nezvyčajných krvných zrazenín," vyhlásil Cavaleri.

"Podľa môjho názoru môžeme teraz povedať, že je jasné, že tam spojitosť s vakcínou je. Čo presne túto reakciu spôsobuje, ale zatiaľ nevieme," dodal. Cavaleri hovoril o vyšetrovaní prípadov trombóz, ktoré sa vyskytli u ľudí vo veku pod 55 rokov, najmä u žien.

Očkovanie: Prinášame všetko, čo potrebujete vedieť o vakcínach (veľký prehľad)

Uviedol tiež, že hodnotenie a vyšetrovanie prípadov je stále "ďaleko od dokončenia" a že tento týždeň EMA poskytne "predbežné vyjadrenie".

Nebude však zatiaľ zrejme schopná upresniť vekové kategórie, v ktorých sa očkovanie neodporúča, ako to už urobili niektoré krajiny.

Pozastavenie očkovania

Vakcínu, ktorú vyvinula švédsko-britská firma AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, schválila na núdzové použitie na očkovanie proti covidu-19 Európska komisia na základe odporúčania EMA 29. januára.

V polovici marca zhruba polovica krajín EÚ pozastavila očkovanie touto vakcínou (alebo niektorou jej šaržou) kvôli podozrivým ojedinelým úmrtiam po očkovaní na následky krvných zrazenín.

ŠÚKL eviduje 103 závažných podozrení v súvislosti s očkovaním

Väčšina krajín očkovanie opäť obnovila po tom, čo 18. marca EMA uviedla, že vakcína firmy AstraZeneca je bezpečná a jej používanie nezvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín.

Niektoré krajiny však nakoniec obmedzili očkovanie touto látkou pre niektoré vekové kategórie, napríklad Holandsko a Nemecko ju používajú len pre osoby staršie ako 60 rokov. Vakcínou AstraZenecy sa očkuje aj na Slovensku, ktoré používanie tohto lieku nepozastavil ani neobmedzilo.

SÚVISIACE ČLÁNKY

 

Zdroj: HN Svet

Script logo