4. 4. 2021: Сан Маріно не мать жадный штатный інштітут на котролю лїчів а не выгварять ся ани на Европску лїкову аґентуру

Už aj americký denník The Washington Post si všimol nemohúcnosť Európskej únie v očkovaní proti COVID-19, ktorá ostro kontrastuje s úspešným príbehom maličkej enklávy uprostred jednej z členských krajín Európskej únie. Reč je o maličkom mikroštáte San Maríno, kde pred niekoľkými týždňami prepukla panika kvôli nedostatku vakcín.

Keďže tento piaty najmenší štát na svete nie je členom EÚ, bruselská eurokracia ponechala túto enklávu napospas osudu a nevyčlenila pre obyvateľov San Marína žiadne vakcíny. Zúfalá situácia v miestnej nemocnici spôsobila, že lekári odmietali liečiť pacientov infikovaných koronavírusom. San Maríno skončilo ako jediný štát západnej Európy bez vakcíny proti COVID-19.

Pod tlakom okolností sa vláda San Marína obrátila s prosbou o pomoc na ruskú vládu a Moskva schválila dodávku vakcíny Sputnik V. Vďaka tejto spolupráci bude do konca mája v San Maríne zaočkovaná celá dospelá populácia – 29 tisíc ľudí. Táto skutočnosť podľa denníka The Washington Post vytvorila alternatívnu realitu v Európe, kde očkovanie skutočne zlyhalo.

Taliani sa nechávajú očkovať v San Maríne

San Maríno nie je členom Európskej únie, čo mu spoluprácu s Ruskom uľahčuje. Zatiaľ čo európske elity polemizujú o dodávkach ruskej vakcíny, Taliani sa zo všetkých síl snažia zaočkovať v San Maríne. Niektorí dokonca zadávajú do online-systému očkovania nepravdivé údaje, aby sa mohli nechať zaočkovať v San Maríne.

Za normálnych okolností je hranica medzi Talianskom a San Marínom takmer neviditeľná. Krajiny používajú rovnakú menu a hovoria rovnakým jazykom. Ekonomika je tiež hlboko prepojená. Ale v súčasnej realite je rozdiel zrejmý, píše americký denník. Napríklad v San Maríne už 27% populácie dostalo minimálne prvú dávku vakcíny. V Taliansku tento údaj nepresahuje 12%. Primátorka talianskeho mesta Coriano – Domenica Spinelli vyjadrila pocity mnohých Talianov, keď vyhlásila:

„Tlieskam San Marínu. Použili plán B, ktorý Európe chýba.“

Maličké San Maríno pritom nemá ani vlastný štátny úrad na kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý by sa mohol vyhovárať na byrokratické obštrukcie regulačného úrad EÚ (EMA – European Medical Agency). Kritickú situáciu preto vyriešil Výbor pre bioetiku, ktorý dal ruskej vakcíne zelenú.

Zaujímavé je, že v San Maríne uvažovali aj o alternatívnych vakcínach z Číny a Indie. Avšak v porovnaní s čínskymi a indickými preparátmi ruská vakcína „Sputnik V“ vyniká vysokou účinnosťou, čo potvrdilo aj pozitívne hodnotenie v renomovanom vedeckom časopise „The Lancet“. Navyše, ruská vakcína je dostupná za prijateľnú cenu – približne 10 dolárov za dávku.

Gabriel Gačko, Hlavné správy / Konzervatívny denník

 

Script logo