31. 3. 2021: Словакія є в грї о міліоновый балик Pfizerov

  • Podľa návrhu portugalského predsedníctva v Rade EÚ sa majú tri z desiatich miliónov dávok zarezervovať pre šesť krajín vrátane Slovenska.
  • Ide o vakcíny, ktoré majú byť dodané už v druhom štvrťroku.

Členské štáty Európskej Únie v stredu rokujú o možnom kompromise pri prerozdelení desiatich miliónov dávok vakcín proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktoré majú niektorým krajinám vrátane Slovenska či Česka pomôcť vynahradiť doterajšie nižšie prídely očkovacích látok. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na diplomatické zdroje.

Ide o vakcíny, ktoré od Pfizeru pôvodne mali prísť až v druhej polovici roka, ale ich dodávku sa podarilo urýchliť a Únia ich dostane už v druhom štvrťroku.

Tvrdý dopad kauzy Pfizer? Slovensko bude očkovať takmer najpomalšie v Únii, ukazuje uniknutý dokument

Tri milióny pre šesť krajín

Podľa návrhu portugalského predsedníctva v Rade EÚ sa majú tri z desiatich miliónov dávok zarezervovať pre šesť krajín – Slovensko, Česko, Bulharsko, Chorvátsko, Estónsko a Lotyšsko -, ktoré trpia najväčším nedostatkom vakcín.

Zvyšných sedem miliónov dávok sa má rozdeliť na základe počtu obyvateľov medzi všetkých 27 členských štátov bloku.

Záležitosťou sa najprv mali zaoberať lídri bloku na Európskej rade, presunuli ju však na veľvyslancov pri EÚ. Tí sú združení vo Výbore stálych predstaviteľov, ktorý zasadá dnes.

Zdroj: HN Slovensko

Script logo