31. 12. 2020: Крайчі запропонує строгішы рештрікції. Варує перед крітічнов сітуаціёв

Міністер здравотництва Марек Крайчі препокладать, же ефект сучасных рештрікцій не буде натілько выразный, жебы країну в Ковід автоматї посунув од 10. януара 2021 із сучасной чорной фазы, котра значіть твердый локдавн.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí navrhne na vláde sprísnenie súčasných opatrení, ktoré by mali platiť od 4. januára.

Aj na základe skúseností zo zahraničia, je zavedenie veľmi prísnych opatrení po dobu aspoň niekoľko týždňov účinné riešene na stlačenie reprodukčného čísla. Predčasné uvoľnenie opatrení vedie k opätovnej eskalácií situácie. Je známe, že epidémia sa dá kontrolovať iba v nižších číslach. Tvrdé opatrenia zamedzia množstvu odvrátiteľných úmrtí, znížia enormný tlak na ústavné zdravotné zariadenia a vytvoria priestor na postupnú vakcináciu zdravotníkov, zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb ako aj našich najrizikovejších spoluobčanov,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Predpokladá, že efekt súčasných opatrení nebude natoľko výrazný, aby krajinu v Covid automate posunul od 10. januára zo súčasnej čiernej fázy, ktorá znamená tvrdý lockdown, do bordovej farby, kedy je umožnená aj limitovaná školská dochádzka a cesta do zamestnaní na základe negatívneho testu, nie staršieho ako 7 dní.

„Aktuálna situácia na Slovensku je nepochybne kritická a trend nepriaznivý. Navyše situácia je aj náročná na interpretáciu, pre stret viacerých ťažko predvídateľných vplyvov – zmena prostredí a miešanie rodín / známych cez sviatky, potenciálny vplyv novej varianty SARS-CoV-2 B.1.1.7, na druhej strane evidujeme však aj zníženú mobilitu občanov Slovenska pre dovolenky či nové opatrenia. Modelovanie vzdialenejšej budúcnosti je aj v menej komplexnom období náročné, o to viac teraz, keď do nej zasahuje množstvo faktorov a vplyvov a to aj vládou zavedených opatrení, ktoré sú postavené najmä na kvalitnej informovanosti a osobnej zodpovednosti občanov," dodal minister.

Podľa neho konzílium odborníkov publikovalo predikciu 4 500 hospitalizovaných ku 11. januáru 2021. Tento scenár nepovažujem za realistický.

K 11. januáru IZA očakáva počet hospitalizovaných s potvrdeným ochorením covid-19 v rozmedzí 3000 až 3500 pacientov, čo je však nepochybne taktiež kritická hodnota. Počet 4500 hospitalizovaných pacientov by bolo podľa IZA možné dosiahnuť len v pesimistických scenároch, až na prelome januára a februára. To sa však nesmie stať. Vláda rozhodla, že od 10. januára sa má na území SR dodržiavať COVID automat. Budem sa o to striktne zasadzovať," skonštatoval Krajčí.

Zdroj: HN Slovensko

Script logo