3. 11. 2020: Премєр: „Друге коло буде, но з вынятком окресів до 0,7 % позітівных.‟

Друге коло плошного тестованя жытелїв на хвороту КОВІД-19 ся зреалізує. Вынятком будуть окресы, де было чісло позітівных припадів почас першого кола низше як 0,7 процента. Вырїшыв о тім 2. 11. 2020 у Братїславі централный крізовый штаб  на своїм засїданю, о выслїдку інформовав премєр Іґор Матовіч (OĽANO). Тестованя ся так не буде тыкати 25 окресів, ани Братїславы і Кошіць.

V druhom kole sa testovanie dotkne 54 percent obyvateľov. Podľa Matoviča však stále zostáva riešiť „77 percent problému“. Pripustil, že nízke čísla v niektorých okresoch krízový štáb prekvapili. Obyvateľov vyzval na zodpovednosť a dodržiavanie opatrení. Všetko, čo sme testovaním získali, si totiž podľa neho môžeme „lusknutím prsta pokaziť“...

Na primátorov a starostov miest, ktoré opäť prejdú testovaním, chcú podľa ministra obrany SR Jaroslava Naďa apelovať, aby využili infraštruktúru, ktorú si na testovanie vybudovali, aby do nej nemuseli opäť investovať, ak je to možné. „Rovnako sa budeme snažiť ponechať tie isté tímy, ktoré boli na jednotlivých odberných miestach,“ povedal. Druhé kolo testovania označil za ďalšiu výzvu pre Ozbrojené sily (OS) SR.

Zverejňovanie podrobných dát nie je aktuálne prioritou. „Nie sme štatistický úrad,“ podotkol Naď.

Náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko informoval, že sa pracuje na ďalšom preplánovaní operácie Spoločná zodpovednosť. Samosprávy vyzval, aby zabezpečili plynulý prísun ľudí na testovanie. „Druhá vec, ktorú potrebujeme, je, aby ľudia využívali testovacie miesta tam, kde bývajú,“ apeloval s tým, že to uvoľní nápor na logistiku. Zdôraznil, že ani kapacity ozbrojených síl nie sú nevyčerpateľné. Zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa do operácie zapojili. V súčasnosti sa podľa neho odvážajú zvyšky po testovaní.

Ako priblížil Zmeko, do operácie nasadili ozbrojené sily 95 percent personálu, a tak striedanie nie je možné do ďalšej fázy zabezpečiť. „V praxi to bude znamenať, že všetci ľudia, ktorí boli v druhej etape, pôjdu aj do tretej,“ uviedol. Aktuálne je podľa neho v OS SR z 13.500 ľudí 1200 vojakov v karanténe, prípadne nakazených.

Zdroj: Portál Úradu vlády SR.

Script logo