3. 1. 2021: Локдавн на Словакії є скоро абсолутный. Можны суть уж лем два строгы рештрікції, твердить Крайняк

Кебы быв платный ковід автомат, цїла Словакія бы была в чорнім ступнї, котрый значіть тоталный локдавн.

Nové opatrenia proti šíreniu koronavírusu, ktoré  prijala vláda, sú až na jednu výnimku rovnaké, ako by zaviedol covid automat v čiernej zóne. Tvrdí to minister zdravotníctva Marek Krajčí.

"Jediný rozdiel je, že momentálne sa vláda rozhodla, že nezastavíme výrobu vo veľkých fabrikách, ale budeme minimalizovať počty zamestnancov tam, kde je to nevyhnutné a všetkých ostatných pošleme do home-officu," povedal Krajčí.

Prehľad nových opatrení: Zatvárajú sa kostoly, pracovať sa môže z domu, návštevy sú zakázané

Automat mal pôvodne platiť od 11. januára, avšak nové opatrenia ho posúvajú. Ak by platil dnes, celé Slovensko by na základe sledovaných parametrov bolo v čiernom stupni, ktorý znamená totálny lockdown.

"Vláda rozhodla, aj na základe odporúčania konzília odborníkov, že ešte nepoužije tento úplne kritický variant boja s koronavírusom," povedal o zavretí ekonomiky šéf rezortu zdravotníctva.

Minister práce Milan Krajniak vidí už len dve možnosti na sprísnenie opatrení.

Jedným, od ktorého kolegov z vlády odhováral, je zatvorenie ekonomiky s výnimkou kritickej infraštruktúry, o ktorom hovoril aj Krajčí. "To keď urobíme, to by bola katastrofa," skonštatoval Krajniak.

Šírenie koronavírusu podľa okresov: Horí Záhorie, najhoršie je to v Nitre a v Považskej Bystrici

Verí, že keď dorazia antigénové testy - 7. januára by malo prísť 2,6 miliónov kusov - bude sa dať situácia riešiť priebežným testovaním zamestnancov, aby ekonomika mohla ďalej fungovať.

"Druhá možnosť sprísnenia je model, o ktorom sme diskutovali na vláde. Ja osobne to podporujem. V niektorých krajinách to bolo robené tak, že keď osoba pôjde mimo svoju domácnosť, nech ide kamkoľvek, tak sa zaregistruje sms správou a tým sa bude dať skontrolovať, kam ten človek ide," dodal šéf rezortu práce.

Zdroj: HN Slovensko

Script logo