29. 1. 2021: Чесько скоро в повній мірї запре од півночі граніцї про чуджінцїв

Vstúpiť na české územie budú môcť ľudia len v nevyhnutných prípadoch.

Česko od polnoci z piatka na sobotu zatvorí hranice pre takmer všetkých cudzincov. Vstúpiť na jej územie budú môcť len v nevyhnutných prípadoch. Informovala o tom webová stránka televízie Nova s odvolaním sa na české ministerstvo zahraničných vecí.

Česká vláda podľa uznesenia zakázal pobyt cudzincov v Česku s výnimkami v prípade ciest do zamestnania a škôl, nevyhnutných ciest za rodinou či blízkymi osobami, ciest do zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb alebo napríklad na svadbu či pohreb.

Cestujúci, ktorí v červeno sfarbených krajinách strávili v posledných dvoch týždňoch viac ako 12 hodín, musia pred návratom do Česka vyplniť príjazdový formulár.

Do piatich dní od vstupu na českej územie sa potom musí podrobiť PCR testu, ktorého výsledok musí do siedmich dní od príchodu predložiť krajskej hygienickej stanici.

Zákaz sa tiež netýka svadieb a pohrebov. Obmedzenie bude platiť, rovnako ako núdzový stav, najmenej do 14. februára.

Protiepidemické opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 česká vláda sprísnila naposledy vo štvrtok. Tieto pravidlá vstupujú do platnosti taktiež od polnoci z piatka na sobotu.

Na dovolenku do hôr budú môcť občania ísť len do vlastných rekreačných objektov. Služobné cesty bude musieť pracovník absolvovať bez rodiny a preukázať sa potvrdením od zamestnávateľa alebo klienta.

Zdroj: HN Svet

Script logo