27. 5. 2021: Ленґварьскый поволить очкованя Спутником. Але сам бы ся ним не дав заочковати

Vláda včera (26. 5. 2021) na svojom rokovaní schválila očkovanie Sputnikom V na Slovensku. Súhlasom väčšiny kabinetu podmienil používanie vakcíny minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Z pôvodne objednaného množstva dva milióny dávok sa však zatiaľ použije len 200-tisíc dávok, ktoré sú už na Slovensku. Dovezenie a použitie ďalších dávok je zatiaľ otázne.

Poznáme riziká Sputnika V. Výrobca priznáva 300-násobné prekročenie limitov

Minister hospodárstva Richard Sulík po rokovaní kabinetu povedal, že ak bude záujem prevyšovať 200-tisíc dávok, tak podporia aj použitie ďalších dávok. 

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský doplnil, že ďalšie dávky sa budú nakupovať len na základe európskych pravidiel a ďalšie vakcíny z Ruska prídu, až keď bude schválená agentúrou EMA. 

Lengvarský čelil otázke, či by sa on dal očkovať Sputnikom, alebo by to odporučil svojim známym. Jeho odpoveď bola jasná: "Nie." Koľko ľudí sa reálne dá Sputnikom zaočkovať odhadovať nechcel.

Očkovanie by sa podľa uznesenia vlády malo začať najneskôr 7. júna. Minister Lengvarský už predvčerom avizoval, že očkovacie centrá aj technické zabezpečenie v Čakárni pripravujú na to, aby sa ruskou látkou mohlo začiatkom budúceho mesiaca začať očkovať.

Sputnik zabuchne Slovákom dvere do viacerých krajín. Stopne aj obľúbenú cestu k moru

Občania tak dostanú Sputnik V na výber ako jednu z možnosti pri očkovaní proti covidu. Látka však stále nie je schválená Európskou liekovou agentúrou a tak tým, ktorí sa pre ňu rozhodnú hrozí, že ich očkovanie nebudú v zahraničí uznávať.

Práve to, že ruská vakcína nie je schválená európskymi orgánmi, bolo problémom aj pre najmenšiu koaličnú stranu Za ľudí. Predsedníčka strany a ministerka informatizácie Veronika Remišová sa pri hlasovaní zdržala, druhá zástupkyňa strany vo vláde, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, bola proti.

 

SÚVISIACE ČLÁNKY

 

Zdroj: HN Slovensko

Script logo