27. 12. 2020: Проти коронавірусу уж была очкована ай презідентка. Розумлю побоёваня із вакціны, є то людьске, повіла

  • Včera na Slovensku začalo očkovanie proti koronavírusu. 
  • Ako prvý dostal vakcínu od firmy Pfizer infektológ Vladimír Krčméry.
  • Dnes prebieha očkovanie zdravotníkov v štyroch nemocniciach, v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach. 
  • Vakcína sa podáva v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup je 21 dní.
  • Očkovacia látka bude širokej verejnosti k dispozícii zrejme okolo Veľkej noci.

Vakcína je najlepšou cestou, ako sa z ťažkej situácie, spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19, dostať von. Prezidentka Zuzana Čaputová to uviedla pred začiatkom nedeľňajšieho očkovania na pracovisku Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove. Práve hlava štátu bola o pár minút neskôr prvou osobou, ktorá v UNB dostala vakcínu.

Prezidentka označila príchod vakcíny a začiatok očkovania za najlepšiu správu, ktorá prišla v súčasnom zložitom období. Priznala, že chápe obavy verejnosti z masovej vakcinácie. Povedala, že takisto sa týmito obavami zaoberala.

"Na otázky, ktoré vznikajú, som sa snažila počúvať hlasy odborníkov, ich argumenty, vysvetlenia," uviedla a vyzvala, aby ľudia takisto verili odborníkom.

Vakcína proti koronavírusu od firmy Pfizer na Slovensko dorazila už včera. Ako prvý bol ňou zaočkovaný lekár a infektológ Vladimír Krčméry v nitrianskej fakultnej nemocnici. 

Dnes sa bude v dokopy štyroch nemoniciach v Bratislave, Banskej Bystrici, Nitre a Košiciach, realizovať očkovanie zdravotníkov a zástupcov kritickej infraštruktúry štátu, medzi nimi i prezidenta Zuzana Čaputová, ministri, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl a zástupcovia vedenia parlamentu.

Vakcína Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech je určená pre dospelých a dospievajúcich od 16 rokov. Podáva sa v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup je 21 dní. Najčastejšie nežiaduce účinky sú podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv zvyčajne mierne a krátkodobé.

Patria k nim bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka. Ide o tzv. mRNA vakcínu, ktorá má pripraviť organizmus na obranu voči infekcii. Koronavírus SARS-CoV-2 používa na vstup do buniek tzv. spike proteín.

Vakcína obsahuje genetickú informáciu (mRNA) na jeho tvorbu. Imunitný systém vďaka tomu v prípade nákazy rozpozná spike proteín ako cudzí a spustí obrannú reakciu.

Zdroj: HN Slovensko

Script logo