26. 7. 2021: Ленґварьского закон перейшов першым чітанём. Приправують ся выгоды про очкованых

Zelené pasy budeme môcť používať aj vnútroštátne. Keď sa situácia zhorší, chráneným ľuďom otvoria dvere do prevádzok aj na podujatia.

Vášne, emócie a protesty. Mimoriadnu letnú schôdzu Národnej rady sprevádzajú búrlivé reakcie v pléne aj pred bránami parlamentu.

Protest pred parlamentom pokračuje, dav chce zotrvať aj ďalšie dni

Na stole bol totiž návrh ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ktorý má v budúcnosti nastaviť zvýhodňovanie očkovaných.

Ide síce len o technické riešenie pre prijímanie opatrení, keď nabehne tretia vlna, no ostro sa voči nemu ozvala opozícia, ktorá hovorí, že nie je správne deliť ľudí podľa toho, či si vakcínu dali pichnúť alebo nie.

Kritickí však boli aj niektorí členovia koalície. Návrh spočiatku odmietlo podporiť hnutie Sme rodina, ešte počas rokovania sa však zrodil kompromis.

„Dosiahli sme dobrú dohodu, som rád, že sa to podarilo,“ skonštatoval premiér Eduard Heger. Milan Krajniak doplnil, že všetci ľudia, bez ohľadu na to či sa dali alebo nedali očkovať budú mať v prístupe k práci, vzdelaniu a pri návšteve obchodov rovnaké práva.

Jedným z cieľov tejto právnej úpravy je to, aby sme v budúcnosti nemuseli pristúpiť k zatváraniu obchodov či reštaurácií.

Navyše má motivovať ľudí k očkovaniu, keďže Slovensko v tomto smere oproti ostatným krajinám Európy zaostáva. Zákon napokon získal v prvom čítaní podporu 79 poslancov.

Koalícia avizuje dohodu pri novele týkajúcej sa využívania COVID preukazov a pri preplácaní testov na ochorenie COVID-19.

Nezaočkovaní občania v prípade zhoršenia epidemickej situácie nebudú platiť za testy pri chodení do práce, školy a obchodov. V ústrety sa má vyjsť aj pendlerom.

Zdroj: HN Slovenko, skrátené

Script logo