26. 5. 2021: Влада схвалила очкованя російсков вакцінов Спутник V на Словакії

Povolenie vlády je zatiaľ na 200-tisíc dávok očkovacej látky, ktoré sú už na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva má do 7. júna umožniť očkovanie neregistrovanou vakcínou Sputnik V. Šéfovi rezortu Vladimírovi Lengvarskému (nominant OĽANO) to v stredu (26. 5. 2021) uložila vláda.

Vláda dnes na svojom rokovaní schválila očkovanie Sputnikom V na Slovensku. Súhlasom väčšiny kabinetu podmienil používanie vakcíny minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Je očkovanie Sputnikom bezpečné? Odborníčka ho v HNtelevízii prirovnala k AstraZenece:

Z pôvodne objednaného množstva dva milióny dávok sa však zatiaľ použije len 200-tisíc dávok, ktoré sú už na Slovensku. Dovezenie a použitie ďalších dávok je zatiaľ otázne.

Minister hospodárstva Richard Sulík po rokovaní kabinetu povedal, že ak bude záujem prevyšovať 200-tisíc dávok, tak podporia aj použitie dávok. "Myslím si, že problém bude minúť vôbec tieto dávky," uzavrel Sulík. 

Očkovanie by sa podľa uznesenia vlády malo začať najneskôr 7. júna. Minister Lengvarský už včera avizoval, že očkovacie centrá aj technické zabezpečenie v Čakárni pripravujú na to, aby sa ruskou látkou mohlo začiatkom budúceho mesiaca začať očkovať.

Sputnik zabuchne Slovákom dvere do viacerých krajín. Stopne aj obľúbenú cestu k moru

Občania tak dostanú Sputnik V na výber ako jednu z možnosti pri očkovaní proti covidu. Látka však stále nie je schválená Európskou liekovou agentúrou a tak tým, ktorí sa pre ňu rozhodnú hrozí, že ich očkovanie nebudú v zahraničí uznávať.

Napríklad Rakúsko v súčasnosti umožňuje výnimku z povinnej karantény po príchode do krajiny len osobám, ktoré sú zaočkované látkou, ktorú schválila EMA alebo WHO, medzi ktoré Sputnik nepatrí. 

Práve to, že ruská vakcína nie je schválená európskymi orgánmi, bolo problémom aj pre najmenšiu koaličnú stranu Za ľudí. Tá sa podľa slov Veroniky Remišovej dnešného hlasovania zdržala.

 

SÚVISIACE ČLÁNKY

Zdroj: HN Slovensko

Script logo