26. 3. 2021: Рештрікції почас Великодных свят не будуть строгішы

Odborníci vyzvali ľudí, aby súčasné opatrenia počas veľkonočných sviatkov dodržiavali.

Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa k Veľkej noci sprísňovať nebudú. Konzílium odborníkov sa včera zhodlo, že sú nastavené dostatočne, povedal dnes na tlačovej konferencii hlavný hygienik Ján Mikas. HN o tom na základe vlastných zdrojov informovali už včera.

Blíži sa veľmi riziková a kritická udalosť, varuje virológ. Nahradí u nás juhoafrický variant ten britský?

Avšak odborníci vyzvali ľudí, aby súčasné opatrenia počas sviatkov, ktoré búdú trvať od 2. do 5. apríla, dodržiavali.

Epidemiologická situácia sa na Slovensku podľa Mikasa mierne zlepšuje. "Je naším cieľom, aby sa tento zlepšujúci trend udržal. Veľká noc je zlomová," dodal Mikas.

Dočasný šéf rezortu zdravotníctva Eduard Heger vyhlásil, že Slovensko v rámci boja s pandémiou nového koronavírusu čaká cez Veľkú noc "veľký súboj". "Od toho, ako zvládneme Veľkú noc, bude závisieť, aké bude mať leto," poznamenal.

Hlavný hygienik Ján Mikas oznámil, že epidemiologická situácia na Slovensku sa mierne zlepšuje. Cieľom preto je, aby sa tento zlepšujúci trend udržal. "Veľká noc je vždy pri takýchto situáciách zlomová. Bude veľmi záležať od toho, ako bude verejnosť dodržiavať opatrenia," skonštatoval. Odborníci sa podľa Mikasa zhodli, že opatrenia a vyhlášky sa nateraz sprísňovať nebudú. "Stojíme si za tým, že opatrenia sú nastavené dostatočne," podotkol a požiadal ľudí, aby nastavené pravidlá dodržiavali.

Odborník na tropickú medicínu a infektológiu Vladimír Krčméry uviedol, že ak verejnosť bude dodržiavať súčasné opatrenia, je to 90 percent úspechu. Pobyt v prírode pre zdravie ľudí odporúča, radí však nevytvárať veľké skupiny a nestretávať sa s tými, ktorých nepoznáme.

Ľudia by sa počas sviatkov mali vyhnúť masovému cestovaniu po Slovensku. "Ostaňme vo svojom okrese," vyzval Krčméry. Konzílium odborníkov radí, aby sa vonku nosili ochranné rúška a v interiéri respirátory. Ak sa niekto vráti zo zahraničia na sviatky domov, mal by dodržať povinnú karanténu, aby sa prípadne nešírili mutácie.

Odborníci neodporúčajú ani návštevu svojich rodičov a ani starých rodičov, a to ani v prípade, ak sú už zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. "Je dôležité, aby sme odolali cez Veľkú noc a nepodľahli pokušeniu ísť na návštevy a tráviť čas s ľuďmi, ktorí nie sú z našej domácnosti," skonštatoval Heger.

Obchodníkov požiadali o reguláciu počtu ľudí v obchodoch. Chcú tak znížiť riziko nákazy. Seniorom i zdravotne ťažko postihnutým odporúčajú, aby na nákupy využili hodiny, ktoré sú pre nich v obchodoch vyhradené.

Odporúčaniami konzília odborníkov sa bude budúci týždeň zaoberať aj pandemická komisia.

Zdroj: HN Slovensko

Script logo