25. 5. 2020: Смарт карантена – домашня ізолація як алтернатіва штатной карантены

Домашня карантена зреалізована!

Про сістем Андроід затля про тоты гранічны переходы:

• Петржалка – Берґ,

• Дріетома – Старі Грозенков,

• Яровце – Кіттсе.

Pokiaľ sa chcete vrátiť na Slovensko do domácej izolácie s využitím aplikácie eKaranténa, od soboty 23. mája 2020 tak môžete urobiť zatiaľ cez hraničné prechody Petržalka-Berg, Drietoma-Starý Hrozenkov a Jarovce-Kitsee. Aktuálne otvorené hraničné prechody na stránke Ministerstva vnútra SR.

Upozornenie

Podmienkou je smartfón s operačným systémom Android!

Možnosť domácej izolácie je zatiaľ otvorená len pre Android, aplikácia je schválená Google, zatiaľ spustená v testovacom režime.

Aplikáciu eKaranténa si budete môcť stiahnuť až po úspešnej registrácii prostredníctvom registračného formulára.

Zároveň sa na Vás vzťahujú všetky podmienky uvedené v texte nižšie, pozorne si prosím prečítajte celý postup.

Upozornenie

Pre iPhone bude možné aplikáciu eKaranténa stiahnuť až po jej oficiálnom schválení spoločnosťou Apple.Vraciate sa na Slovensko a patríte medzi ľudí, ktorí majú príkaz zostať v povinnej štátnej karanténe? Máte dve možnosti:

  1. Karanténu strávite v štátnom zariadení.  
  2. Karanténu strávite v domácej izolácii za použitia mobilnej aplikácie eKaranténa.

Obe tieto možnosti sú rovnaké v podmienkach a obmedzeniach. Rozdiel je v mieste výkonu karantény.

Povinná 14-dňová karanténa platí pre všetkých, ktorí pricestujú zo zahraničia na Slovensko. Do karantény nemusia ísť pendleri a niektoré výnimky, všetky podmienky nájdete na stránke.

Základné podmienky domácej izolácie

  • 1. smartfón s kamerou a určovaním polohy,
  • 2. po celý čas dostatočne nabitý smartfón (odporúčame 100 %),
  • 3. nonstop Wi-Fi pripojenie alebo dostatok mobilných dát,
  • 4. dostatočnosť mobilného signálu na Vami vybranom mieste domácej izolácie,
  • 5. osoby v spoločnej domácnosti musia absolvovať domácu izoláciu spolu s Vami,
  • 6. upovedomenie osoby, ktorá Vás preváža zo štátnej hranice o povinnosti chrániť sa bezventilovým respirátorom FFP2/KN95,
  • 7. najskôr na 5. deň od vstupu na územie SR absolvovať test na COVID−19

Ako domáca izolácia vlastne vyzerá?

Na zabezpečenie dohľadu nad dodržiavaním pravidiel domácej izolácie slúži mobilná aplikácia eKaranténa. Vďaka nej môžete povinných 14 dní prečkať v pohodlí Vášho domova.

Podmienkou domácej izolácie je povinné absolvovanie testu na COVID-19. Pre testovanie na COVID-19 Vás bude v priebehu niekoľkých dní po nastúpení do domácej izolácie kontaktovať pracovník Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, alebo Vás aplikácia eKaranténa vyzve, aby ste sa objednali na test sami na stránke korona.gov.sk (viac informácií nájdete v časti Test na COVID-19).

Počas domácej izolácie nemôžete opustiť svoju domácnosť. Myslite na to, že na celý čas strávený v domácej izolácii si treba zabezpečiť potravinové a iné nevyhnutné zásoby (napr. lieky). Môžete využiť donáškové služby, pomoc susedov, priateľov, dobrovoľníkov, ale Vy ani členovia Vašej domácnosti nemôžete opustiť domácu izoláciu.

Pokiaľ žijete v spoločnej domácnosti s inými osobami, povinnosť domácej izolácie sa vzťahuje aj na tieto osoby spolu s Vami. Domácu izoláciu neodporúčame absolvovať v spoločnej domácnosti, v ktorej žije človek starší ako 65 rokov. Prosím, premyslite si voľbu domácej izolácie aj s ohľadom na členov Vašej domácnosti.

Chcem sa vrátiť na Slovensko a mám záujem o domácu izoláciu. Ako mám postupovať?

Ak ste rozhodnutí pre domácu izoláciu, vyplňte registračný formulár a stiahnite si aplikáciu eKaranténa v dostatočnom predstihu pred príchodom na štátne hranice.

Upozornenie

Nenechajte si to na poslednú chvíľu. Na štátnych hraniciach väčšinou nie je dostatočný mobilný signál, ani internetové pripojenie.

Internetová stránka BETA, link: korona.gov.sk 

Script logo