25. 11. 2020: Матовіч: Сітуація є як перед шестёма тыжднями

Премєр реаґовав на презідентку, котра вызвала на добровольность тестованя. Єй слова сі высвітлює так, же глава штату хоче lockdown.

Premiér Igor Matovič je naďalej presvedčený, že je potrebné pred sviatkami vykonať "masívne celoplošné testovanie." Povedal to po príchode na rokovanie ústredného krízového štábu.​

Podľa premiéra je situácia stále zlá. "Ten, kto je zodpovedný, sa pozrie a za včera vidí 1800 pozitívnych z PCR testov a 900 z antigénového testovania. Sme v takej istej situácii, ako sme boli pred šiestimi týždňami. Nemyslím si, že máme čas ešte týždeň o tom debatovať. Vláda prijme rozhodnutia," povedal.

Predseda vlády tvrdí, že ľudia ako členovia konzília odborníkov alebo prezidentka Zuzana Čaputová môžu voľne vyjadrovať svoje názory. "Potom sú tu tí, ktorí majú zodpovednosť," dodal s tým, že k tým patrí práve vláda, ktorá musí robiť rozhodnutia. 

Konzílium odborníkov sa postavilo proti Matovičovmu plánu na plošné testovanie počas troch decembrových víkendov pred viančnými sviatkami. Dôvodom je, že to podľa nich odčerpá energiu už aj tak vyčerpaným zdravotníkom. Namiesto toho odporúčajú cielené a pravidelné testovanie rizikových skupín.

Matovič reagoval aj na slová prezidentky, ktorá vyzvala na dobrovoľnosť testovania"Vnímam to tak, že chce, aby sme to tu zavreli ako Rakúšania," povedal s tým, že Čaputová nepriamo povedala, že chce lockdown.

Čaputová prehovorila do duše Matovičovi: Nepotrebujeme, aby každá pochybnosť viedla k úražkam

Vysvetlil, že dobrovoľné testovanie prebehlo počas uplynulého víkendu a nízka účasť – 30,49 percenta v porovnaní s predošlým testovaním, ktoré nebolo dobrovoľné – spôsobila, že bolo neefektívne. V tom prípade je podľa neho lockdown lepším riešením.

Dnes na rokovaní krízového štábu by malo padnúť definitívne rozhodnutie o tom, či, kedy a v akej forme prebehne testovanie. Podľa premiéra je nevyhnutné, aby sa vykonalo osem miliónov testov do Vianoc. "Nemôžeme sa hrajuškať, že tuto spravíme desaťtisíc testov, tam desaťtisíc testov," povedal premiér.

Zdroj: HN Slovensko

Script logo