25. 11. 2020: Вакціна проти ковіду бы мала прийти уж в децембрї

Будучій місяць бы мало быти на Словакії вакцінов од фірем Pfizer і BioNTech  заочкованых 300-тісяч людей.

Prvé očkovania proti ochoreniu covid-19 by na Slovensku mali byť vykonané už v decembri. Potvrdil to minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Použitá by mala bať vakcína vyvinutá spoločnosťami Pfizer a BioNTech. Čaká sa však ešte na jej schválenie Európskou liekovou agentúrou.

"Mohla by tu byť už v polovici decembra, keď všetko dobre pôjde. A my momentálne pripravujeme 25 bodov, ktoré si táto firma stanovila, kde dovezie vakcínu. Keďže je veľmi dôležité, aby bol dodržaný mrazový reťazec, tak toto je zábezpeka firmy, že vakcína bude v stopercentnom stave," popísal šéf rezortu zdravotníctva.

Očkovanie by malo prebiehať práve na 25 bodoch, ktoré budú na Slovensku vytýčené na dodávku vakcíny.

Budúci mesiac by malo byť na Slovensku zaočkovaných 300-tisíc ľudí. Akcia by mala prebehnúť v dvoch várkach po 150-tisíc ľudí.

Ďalšia dodávka záleží od firmy. "Všetky tie veci idú veľmi rýchlo. Presné čísla budeme postupne zverejňovať," povedal minister.

V prvej polovici novembra spoločnosti Pfizer a BioNTech na základe štúdie na desiatkach tisícoch dobrovoľníkoch informovali, že ich vakcína má 90-percentnú úspešnosť.

Zdroj: HN Slovensko

Script logo