24. 5. 2021: Заочкованы уж можуть пожадати о цертіфікат очкованя. Дістануть QR код. На путованя до заграніча го буде одтеперь потребовати каждый

Záujemcovia o očkovací certifikát môžu od pondelka poobede (24. 5. 2021) požiadať o jeho zaslanie. Dočasné certifikáty majú byť platné do 11. augusta, potom ich majú nahradiť tzv. zelené pasy

O krajinách, ktoré budú dočasné certifikáty akceptovať, by mal informovať rezort zahraničia. Žiadosť treba vyplniť cez stránku vakcinacia.nczisk.sk. Informovali o tom riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Pavol Capek a generálny tajomník služobného úradu Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Peter Ferjančík.

Súčasťou dočasného certifikátu je bezpečnostný prvok – QR kód, ktorý obsahuje overovací link. Dočasný certifikát by mal byť doručený do 24 hodín po odoslaní žiadosti. O zaslanie certifikátu je možné požiadať už po absolvovaní prvej dávky vakcíny.

„Na žiadosť o certifikát treba mať mobilný telefón, číslo, kde sa overuje prostredníctvom kódu a e-mailovú adresa, ktorá sa tiež overuje a na ktorú príde samotný certifikát,“ spresnil Capek. V prípade ľudí, ktorí nemajú e-mail, môžu o certifikát požiadať ich blízki.

Dočasný certifikát nie je totožný s potvrdením o absolvovaní očkovania, ktoré dostávajú ľudia vo vakcinačnom centre. „Samotné potvrdenie, ktoré dostanú vo vakcinančnom centre, je ekvivalent toho, čo dostali aj v minulosti, bolo to iba zjednotenie formátu. Je dvojjazyčné aj preto, že sa u nás očkujú aj cudzinci,“ doplnil.

Zdroj: Hlavné správy / Konzervatívny denník

Script logo