24. 1. 2020: Позваня на авторьскый вечур Павла Моровіча

СНМ – Музей русиньской културы в Пряшові позывать Вас на авторьскый вечур клавірісты і композітора Павла Моровіча, родака із русиньского села Пчолине. Вечур під назвов Джез в музею одбуде ся 30. януара 2020 од 17.00 год. у Пряшові на Масариковій ул. ч. 20.   


JAZZ V MÚZEU

Autorský večer klaviristu a skladateľa Pavla Morochoviča.

Pavel Morochovič je slovenský klavirista a skladateľ pochádzajúci z rusínskej obce Pčoliné, ktorý v roku 2014 doslova vtrhol na slovenskú jazzovú scénu so svojim triom, ktorého členmi boli renomovaní slovenskí hudobníci Martin Valihora (Hiromi, Harry Sokal, Lee Ritenour, Ron Affif, Frank McComb, Mezzoforte) a Juraj Griglák (Ron Affif, Frank McComb, Poogie Bell, Slovak Philharmonic Orchestra). Zarezonoval tak hneď svojim debutovým albumom „Awakening“ vydaným pod domácim vydavateľstvom Hevhetia.

Osobitosťou Morochovičovej tvorby a štýlu je fokus najmä na menšie zoskupenia, pričom sa nevymedzuje na určitý žáner, ale s ľahkosťou lavíruje na pomedzí jazzu, klasickej hudby a world music. Nejde tu teda o tradičný jazz. Na Slovensku je práve ten najviac zastúpený, kde okrem mainstreamu sa hudobníci venujú fusion alebo dochádza k rôznym experimentom. Morochovič však ponúka melodický jazz s veľkým priestorom pre improvizáciu.

Jeho tvorbe dávajú za pravdu ceny Esprit a nominácia na Radio_Headawards u nás, či rotácia v anglickom rádiu Jazz FM, ktoré patrí medzi najväčším jazzovým rádia vo svete. Recenzovali ho v prestížnom japonskom časopise Jazz Life a hrali ho aj v Mexiku a Mike Chadwick z rádiovej

relácie Cutting Edge ho zaradil medzi najlepšie jazzové nahrávky za rok 2015. Awakening sa stal

albumom týždňa na anglickej stanici Soul and Jazz. V poľskom rádiu LongPlay bol album

zaradený medzi 10 najlepších európskych albumov za prvý polrok 2015.

Pavel aktuálne pracuje na svojom novom autorskom projekte „Harmony Of Destruction“. Ide o koncept, v ktorom ešte viac podporuje myšlienku stierania žánrových hraníc a rieši koexistenciu improvizácie a kompozície v širšom hudobnom kontexte. Je to rozsiahlejšie dielo, ktorého prvá úvodná časť „Prologue“ je nakomponovaná pre sólový klavír a podobne ako album „Awakening“ aj v tomto diele  Pavel stavia na koncepčne jednotnom a hudobne pestrom celku prepojených, na seba nadväzujúcich hudobných motívov v širšom žánrovom kontexte. Vydanie nahrávky sa plánuje na rok 2020 opäť pod renomovaným domácim vydavateľstvom Hevhetia.

Medzi ďalšie pripravované projekty patrí aj medzinárodná spolupráca s holandským skladateľom a  bubeníkom  Neilom  van  der  Driftom,  v  ktorej  pôjde  tentokrát  nielen  o  žánrovú  ale  aj regionálnu fúziu zameranú na aranžovanie ľudových motívov z rozličných regiónov Slovenska a Holandska.

 

Viac info:

PhDr. Ľuba Kráľová, Ph.D., riaditeľka SNM – MRK v Prešove

tel.: +421 051 2453321; 0918 896 043, e-mail: luba.kralova@snm.sk www.snm.sk

Script logo