22. 4. 2021: Май принесе злом в очкованю. Файзер трираз веце вакцін зажене Словакії

Slovensko na získanie kolektívnej imunity potrebuje ešte zaočkovať 2,4 milióna ľudí. Pre niečo vyše milióna občanov môžeme do júna použiť Pfizer.

Pri vakcinačnej stratégii má Európska únia vybrané a s ňou sa sčasti zvezie aj Slovensko. Keď naposledy silnel tlak z Ruska, z Bruselu zaznelo, že sa zaobídeme aj bez Sputnika V. A to napriek tomu, že projekty európskych vakcín proti covidu zlyhali.

Imunológ Miloš Jeseňák v HNtelevízii hovoril o vzniku krvných zrazením po očkovaní, či používaní ruskej vakcíny Sputnik V:​

Nemecký CureVac očkovaciu látku nemá, podobne francúzsky Sanofi. Navyše Vaxzevria od britskej AstraZenecy je kritizovaná za krvné zrazeniny. V tejto situácii tento týždeň Nemci povedali, že druhú dávku Astry už ľuďom nedajú a Dáni ju vylúčili úplne.

Únia však zároveň ukázala, že pre členské krajiny predsa len drží tromfy v rukách. Nové závody americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech zvyšujú dodávky na druhý štvrťrok. Najprv dali starému kontinentu dodatočných 10 miliónov, z ktorých Slovensko vďaka solidarite dostane až 687-tisíc.

Zdroj: HN Slovensko, skrátené

Script logo