22. 2. 2021: Докторкы варовали перед примішованями у вітамінї Д

Ak patríte medzi tých, ktorí okrem vitamínu C a ďalších konzumujú aj vitamín D, potom čítajte ďalej. Požívanie vitamínu D v podobe doplnkov stravy môže totiž vyvolať alergiu, varovali lekárky Natalja Ukleinová a Larisa Alexejevová

„Vitamín D sám o sebe nie je alergén, rôzni výrobcovia však užívajú akési prísady, aby zlepšili chuťové vlastnosti, vonkajší obal a tak ďalej. Tie môžu vyvolávať alergiu, povedala Ukleinová v rozhovore pre televíznu stanicu 360.

Pripomenula, že kvôli možným vedľajším účinkom je potrebné brať tento vitamín podľa dávkovania, ktoré predpíše lekár.

Lekárka Alexejevová varovala, že pri nadbytku vitamínu D môže človek pociťovať svrbenie pokožky, bolesti hlavy a nevoľnosť. Pritom v súčasnej dobe sa vitamíny v lekárňach predávajú v osobitných profylaktických dávkach, a za bezpečnú dávku sa považuje 600 ME, podotkla lekárka.

Alexejevová vyslovila názor, že v čase pandémie môže užívať vitamíny, ktoré zvyšujú imunitu a pomáhajú čeliť vírusu, bez konzultácie s lekárom, vyzvala však k prísnemu dodržiavaniu dennej dávky.

Príznaky nedostatku vitamínu D

Americká farmaceutkou Suzy Cohenová zverejnila na svojich webových stránkach zoznam neobvyklých príznakov nedostatku vitamínu D.

Upozornila na nasledujúce symptómy: akné, srdcová arytmia, vysoký krvný tlak, slzavosť, únava, podráždené črevo, nafúknuté brucho, suchá keratokonjunktivitída, telesné bolesti, slabosť svalov, zníženie kognitívnych funkcií, neuropatia, dystrofia makuly, zhoršenie autoimunitných chorôb, chraptivosť, alergie a lichen ruber planus.

Farmaceutka pacientov vyzýva, aby lekára čo možno podrobnejšie informovali o svojich symptómoch.

Medzi ďalšie príznaky nedostatku vitamínu D uviedla vysokú úroveň cukru v krvi, časté kožné vyrážky, erektilná dysfunkcia, problémy s močením, lupiny a záchvaty smútku.

Zdroj: Hlavné správy / Konzervatívny denník

Script logo