21. 2. 2021: Російскый фонд прямых івестіцій вірить, же буде схвалена вакціна Спутнік V на Словакії

Ruský fond priamych investícií počíta s tým, že vakcínu proti koronavírusu Sputnik V na Slovensku schvália v najbližšej dobe. V sobotu to v rozhovore pre televíznu stanicu Rossija 24 uviedol riaditeľ fondu Kirill Dmitrijev.

„Vidíme, že Maďarsko ju schválilo, veríme, že Slovensko a možno rad ďalších štátov ju tiež v najbližšej dobe schváli,“ uviedol Dmitrijev v prenose televíznej stanice Rossija 24.

Riaditeľ fondu tiež oznámil, že „vidíme konštruktívny prístup od Rakúska, ktoré by mohlo svoje podniky zamestnať výrobou vakcíny ako pre vlastné účely, tak na export“.

„Aktívne teraz spolupracujeme s Nemeckom a vidíme veľkú podporu od Merkelovej aj od tých nemeckých výrobcov, s ktorými rokujeme,“ dodal Dmitrijev.

Pripomenul, že ruskú vakcínu proti koronavírusu Sputnik V na použitie schválili v 31 krajinách, dohodu o výrobe vakcíny dosiahli s 10 štátmi.

Na začiatku februára slovenský premiér Igor Matovič oznámil, že na Slovensku by mohli začať výrobu vakcíny a nevylúčil, že by to mohla byť ruská vakcína Sputnik V.

Okrem toho sa Dmitrijev dotkol témy pridania zložiek vakcíny Sputnik V k vakcínam Moderna a Pfizer. Podľa neho to pomôže efektívne bojovať s mutáciami koronavírusu.

„Áno, určite sme pripravení pomôcť,“ povedal Dmitrijev pri odpovedi na otázku, či sú vývojári Sputnika V ochotní pomôcť spoločnostiam Moerna a Pfizer.

„Myslíme si, že pridanie našej zložky k vakcíne Pfizer a ďalším pomôže k efektívnejšiemu boju s mutáciami a bez konfliktu to ukazuje našu otvorenosť všetkým farmaceutickým spoločnostiam. Domnievame sa, že iba spoločne môžeme byť skutočne najefektívnejší,“ uviedol Dmitrijev.

Výroba vakcíny Sputnik V na Slovensku

V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy predseda slovenskej vlády nevylúčil, že by sa na území Slovenska mohla vyrábať ruská vakcína Sputnik V.

Podľa slov Igora Matoviča má ruská strana záujem o to, aby sa vakcína vyrábala aj v tých krajinách, kam je distribuovaná. Geopolitické záujmy vraj nechcú stavať nad zdravie národov.

Predseda vlády Slovenska však dodal, že majú prebiehať rokovania aj o výrobe vakcín spoločností Pfizer a Moderna na území krajiny.

V tejto súvislosti však zdôraznil, že nechce s pozitívnymi správami ponáhľať, a preto oznámenie týchto krokov zatiaľ odkladá. Podľa jeho slov v prípade, že Slovensko bude očkovacie látky vyrábať, tak si ich nebude nechávať len pre seba, ale ich bude distribuovať aj na územie celej Európskej únie.

Zdroj: Hlavné správy / Kozervatívny denník

Script logo