2. 7. 2021: Хорватьско нечекано змінило подмінкы. Про вступ до країны жадать очкованя або тест

Na hlavných prechodoch zo Slovinska do Chorvátska sa počas noci a rána vytvorili až trojhodinové kolóny.

Chorvátsko zmenilo podmienky pre vstup do krajiny. Od štvrtka je pri návšteve nutné doložiť potvrdenie o očkovaní, alebo potvrdenie o prekonaní covidu.

Ďalším variantom je potom covid pas, alebo platný negatívny test. 

Cestovateľský semafor: Rozdelenie krajín končí, rozhodovať bude očkovanie

"Je potrebný covid pas, alebo doklad o bezinfekčnosti," potvrdilo veľvyslanectvo Chorvátska v Česku. "Platí, že ľudia musia doložiť potvrdenie po očkovaní, platí 22. deň po prvej dávke, alebo antigénnový test či PCR test, alebo preukázateľné protilátky," povedala pre iDNES.cz hovorkyňa ministerstva zahraničia Eva Davidová.

Zmena podmienok sa odzrkadlila aj na situácii na hraniciach. Na hlavných prechodoch zo Slovinska do Chorvátska sa počas noci a rána vytvorili až trojhodinové kolóny.

Ľudia, ktorí do Chorvátska prichádzajú z rizikových krajín musia v súlade s rozhodnutím Štábu Civilnej ochrany Chorvátska predložiť potvrdenie o očkovaní prvou dávkou vakcíny Pfizer, Moderna a Sputnik V.

Od aplikácie prvej dávky mohlo uplynúť 22 až 42 dní. Chorvátsko akceptuje tiež očkovanie prvou dávkou vakcíny AstraZeneca, a to s aplikáciou prvej dávky minimálne 22 a maximálne 84 dní.

Možné je tiež očkovanie jednodávkovou vakcínou od firmy Johnson & Johnson či Janssen. Ďalším variantom môže byť potvrdenie o prekonaní covidu a aplikácii prvej dávky vakcíny po prekonaní choroby, ak od naočkovania uplynulo menej ako päť mesiacov.

Chorváti uznajú tiež negatívny PCR test, ktorý nebude starší ako 72 hodín, alebo rýchly antigénnový test nie starší ako 48 hodín. Deti mladšie ako 12 rokov, ktoré cestujú v sprievode zákonných zástupcov, sú oslobodené od povinnosti predložiť negatívny test.

Nemusia nastúpiť do karantény, pokiaľ ich zástupcovia spĺňajú predošlé podmienky. Existujú ale výnimky, ktoré platia pre niekoľko skupín ľudí. Od vyššie uvedených podmienok sú oslobodení cestujúci, ktorí cez Chorvátsko iba prechádzajú. Krajinu musia opustiť do 12 hodín od vstupu. Výhodu majú tiež pendleri, ľudia cestujúci za vzdelaním, zdravotnícki pracovníci a ďalší.

Od polovice júna boli cesty do Chorvátska pre Čechov bez obmedzenia. Česko sa spoločne so Slovenskom dostalo na zoznam zelených krajín. Pravidlá pre vstup do krajiny tak bola rovnaké, ako tomu bolo pred pandémiou koronavírusu.

Zdroj: HN Svet

Script logo