2. 2. 2021: „Є то побурююче!‟ Правны експерты реаґують на Крайчіёву пропозіцію СМС-пропусток при одходї з дому.

Možnosť získať výnimku zo zákazu vychádzania formou SMS správy považujú ústavní právnici za hrubé prekročenie práva. Ak by sa tak stalo, prezidentka, poslanci či generálny prokurátor by sa podľa nich mali obrátiť na Ústavný súd (ÚS) SR. Pre TASR to uviedli Eduard Bárány, bývalý podpredseda Ústavného súdu, a Vincent Bujňák z Katedry ústavného práva Univerzity Komenského v Bratislave.

Bárány označil návrh za „právnu nehoráznosť“

„Obávam sa, že dnes sa u nás ide skôr cestou, čo je technicky možné, to sa spraví. Vzhľadom na obmedzený okruh subjektov, ktoré majú možnosť obrátiť sa na Ústavný súd, a krátkosť času sa ráta s tým, že žiadna náprava nenastane. Preto sa dlhodobo porušujú viaceré základné práva. Ide o hrubé prekročenie práva,“ zhodnotil Bárány. Pripomenul, že v prípade realizácie opatrenia pôjde denne o státisíce až milióny SMS denne. To si bude podľa ústavného právnika vyžadovať množstvo kvalifikovaných úradníkov, ktorí by o výnimkách rozhodovali. „Technicky je to možné, ale právne je to strašné. Mám tiež pochybnosti o nutnosti opatrenia vzhľadom na pandemickú situáciu. Všetky čísla okrem hospitalizovaných klesajú už niekoľko dní,“ dodal odborník.

Bujňák považuje návrh za veľmi výrazný zásah do základných práv a slobôd

Bujňák predpokladá, že ak dôjde k zmene, bude sa realizovať cez novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu. Navrhované opatrenie považuje za veľmi výrazný zásah do základných práv a slobôd, ktorý by mal v prípade prijatia posúdiť ÚS SR. Naň sa však môže obrátiť do piatich dní od schválenia opatrenia len generálny prokurátor, skupina 30 poslancov parlamentu, prezidentka a vláda. „ÚS SR by sa mal vyjadriť, či je v poriadku, že tieto zásahy sú ukladané v takom širokom meradle. Sú tiež pochybnosti, či je opatrenie v súlade s princípom proporcionality, ktorý hovorí o tom, že sa máte snažiť obmedzovať práva a slobody v čo najšetrnejšej miere,“ poukázal Bujňák. Zdôraznil, že opatrenie by muselo byť prijaté len v nevyhnutnej miere a na nevyhnutný čas. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v pondelok načrtol, že zákaz vychádzania by sa mohol sprísniť, a to formou SMS správ. „Ľudia si pošlú SMS vzhľadom na nejakú výnimku, ktorú budú požadovať, a centrála im odošle naspäť správu, ktorá im povolí porušiť zákaz vychádzania na určitý čas, ktorý budú potrebovať na tento úkon,“ priblížil.

Reagoval aj premiér: „Nie je to nič nové“

Na tlačovej konferencii premiér Igor Matovič dostal otázku od redaktora, ako hodnotí tento nápad ministra zdravotníctva. „Toto funguje v Grécku celé mesiace, nemusíme vymýšľať koleso. Pán minister asi prišiel po nejakej otázke k takémuto nápadu. Tých nápadov bude asi veľa, niektoré z nich ani nebudú zrealizované,“ povedal s tým, že o tom, čo bude ďalej, budú zodpovední rokovať.

Matovič okrem toho uviedol, že mali by sme sa pozrieť realite do očí a uvedomiť si, že britskej mutácie vírusu je v krajine veľa. Preto je podľa neho správne zamýšľať sa nad tým, čo budeme robiť ďalej. Strany SaS a Za ľudí už reagovali, že si realizáciu Krajčího nápadu posielať SMS ani nevedia predstaviť. Premiér však tvrdí, že hlavné je, že v polovici decembra všetky koaličné strany odsúhlasili Covid automat.

Na margo otázky, či by nebolo lepšie prísnejšie kontrolovať dodržiavanie opatrení než vymýšľať ďalšie, uviedol, že policajné aj vojenské sily sú pre napr. 12-hodinovú kontrolu denne značne limitované. Preto premiér kritizuje najmä to, že ľudia podľa neho obchádzajú pravidlá. Naznačil, že prevádzky sú zatvorené kvôli nedisciplinovanosti ľudí. „Všetko by mohlo byť otvorené, ale keď nie sme schopní dodržiavať opatrenia, o to horšie si žijeme,“ povedal a dodal: „Úplne krásne sa v tomto prípade ukazuje, že sloboda je zodpovednosť. Čím viac slobody chceme, ale bez zodpovednosti, tým viac anarchie a priestoru pre vírus pripravujeme.“

Zdroj: Hlavné správy / Konzervatívny denník 

Script logo