2. 2. 2021: Брітьскый варіант коронавірусу SARS-CoV-2 зась змутовав

Britskí vedci oznámili, že variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa už od decembra šíri v Spojenom kráľovstve, pravdepodobne znova prechádza genetickými zmenami. Informovala o tom v utorok (2. 2. 2021) na svojej webovej stránke stanica BBC.

Testy niektorých vzoriek odobratých v Británii ukázali mutáciu vírusu E484K, ktorú už zaznamenali na juhoafrickom a brazílskom variante vírusu.

Hoci táto zmena môže znížiť účinnosť vakcín, očkovacie látky, ktoré sa v súčasnosti používajú, by mali byť podľa vedcov stále účinné.

Experti spolupracujúci s anglickým úradom pre verejné zdravie Public Health England (PHE) tento variant potvrdili v 11 prípadoch z celkového počtu 214.159 odobratých vzoriek.

Julian Tang, odborník na vírusy z univerzity v meste Leicester, objav tohto variantu označil za znepokojujúci vývoj“, ktorý však nebol úplne neočakávaný“.

Zdôraznil, aby ľudia dodržiavali lockdownové opatrenia a znížili tak nárast počtu prípadov s cieľom zabrániť ďalším mutáciám vírusu. Vírus sa inak bude môcť naďalej nie len šíriť, ale aj vyvíjať,“ povedal.

Spojené kráľovstvo už sprísnilo opatrenia s cieľom kontrolovať šírenie nových variantov vírusu, pripomína BBC.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v pondelok upozornil na juhoafrický variant. V niektorých oblastiach krajiny sa v spojitosti s týmto variantom koná testovanie po domácnostiach. Úrady takisto zaviedli aj obmedzenia v oblasti cestovania.

Profesor Ravi Gupta z univerzity v Cambridge podľa BBC potvrdil, že vírusy majú určité preferované spôsoby mutácie. Nám to umožňuje pracovať s cieľom zablokovať ich vakcínou,“ povedal Gupta, ktorý sa venuje klinickej mikrobiológii.

 

Script logo