19. 6. 2021: Ленґварьскый: Міністерство справедливости ся має попозерати на можность повинного очкованя істых ґруп людей. Роздумує о віковій катеґорії 60+

Minister zdravotníctva generál Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) vo štvrtok v diskusii Denníka N hovoril o tom, či sa niektoré skupiny obyvateľstva nebudú očkovať proti koronavírusu povinne.

Pri očkovaní sa od začiatku pripomína princíp dobrovoľnosti a slobody rozhodnutia. Po novom by už ani táto garancia nemusela platiť. Podľa slov šéfa rezortu zdravotníctva Vladimíra Lengvarského v súvislosti s rozširujúcou sa tzv. delta formou indického variantu covidu-19 by mohlo byť v hre aj povinné zaočkovanie určitých skupín.

Na konkrétnu otázku, či do konca roka bude očkovanie povinné napríklad pre niektoré skupiny zamestnancov, Lengvarský v diskusii Denníka N odpovedal: „Je to jednou z tém pre Ústredný krízový štáb a má sa na to pozrieť aj Ministerstvo spravodlivosti.“ Dodal, že má ísť o posúdenie z pohľadu legislatívny a ľudských práv.

Ak by rezort spravodlivosti ministerky Kolíkovej rozhodol, že povinné očkovanie niektorých skupín je v poriadku, podľa slov Lengvarského je nateraz predčasné hovoriť o termíne, od kedy by mohli byť povinne zaočkovaní prví Slováci.

Uviedol, že sa uvažuje najmä o preočkovaní zdravotníkov a zamestnancov domovov sociálnych služieb. „Ale takisto sme sa bavili o vekových kategórii. Povinné očkovanie pre 60 plus. Hej? Takže tých možností je tam viac,“ doplnil ku téme minister Lengvarský.

Lengvarský sa vyjadril aj ku kontroverznej téme finančného motivovania dať sa zaočkovať. V hre sú v súčasnosti dve alternatívy, buď budú zaočkovaní dostávať určitý príspevok, alebo sa po vzore zahraničia otvorí lotéria pre tých, ktorí sa prihlásia na vakcináciu. Podľa Lengvarského zatiaľ nie je definitívne rozhodnuté.

Hlavné slovo má mať v tejto téme rezort financií Igora Matoviča. „Aká bude finančná motivácie sa ešte nevie. Neviem koľko peňazí na to vyčlení Ministerstvo financií. Hľadajú sa možnosti, aby sa to aj po tej marketingovej stránke dalo dobre využiť,“ uviedol v rozhovore Lengvartský.

Dodal, že „nie je až tak spokojný“ s očkovacou kampaňou štátu. „Aj keď v poslednom čase som tých spotov videl v televízii viac,“ dodal. „Pomerne veľa tej kampane je na sociálnych sieťach. Trochu viac by sme mali cieliť na tie rizikové skupiny, to znamená šesťdesiatnici a viac, ktorí nie sú zaočkovaní.“

„Myslím si, že tá antivaxerská kampaň na sociálnych sieťach je tak silná, že niekedy keď kontrolujem tie veci s pánmi, ktorí sa tomu u nás venujú, tak to je neuveriteľné, čo dokážu ľudia vymyslieť za hlúposti a potom to zdieľajú tisíce ľudí. Skrátka, že ľudia zomrú za rok, alebo že budú neplodní – nezmysli ťažkého stupňa.“

Zdroj: Hlavné správy / Konzervatívny denník

Script logo