19. 5. 2020: Обходы і службы ся помалы отваряють, але різіко захворїня зістає. Не переставайте ся хранити!

З пандеміёв КОВІД-19 жыєме уж дакілько тыжднїв. Наша країна за тот час ся стала про останы штаты прикладом, котрый варто наслїдовати. Словакія заінтересовала і світовы медії, означіли нас за лідрів у бою з КОВІД-19 з погляду швыдкости заведжіня рештрікцій, але і дісціплінoваности і одповідности нaшых жытелїв.

Všimol si nás aj uznávaný americký web Bloomberg. O Slovensku píše ako o malej európskej krajine, ktorá ukázala, že kľúčom k úspešnému boju s koronavírusom je promptnosť. Vyzdvihuje rýchle konanie, uzavretie škôl, obchodov a štátnych hraníc. Urobili sme tak skôr ako ostatné krajiny. Obdiv si získali aj naši občania, ktorí zodpovedne nosia rúška. Príkladom im idú moderátori, novinári, politici, či prezidentka republiky.

Rýchle zavedenie opatrení sa teda ukázalo ako dobrý začiatočný krok.

Ešte nie sme na konci, ale niekoľko rozhodujúcich “bitiek” sa nám už podarilo vyhrať. Najmä tie o svedomitom dodržiavaní hygienických opatrení.

9 z 10 Sloveniek a Slovákov deklaruje, že už v marci obmedzilo kontakt s ľuďmi mimo svojej domácnosti a v tomto trende pokračovali aj v apríli.

9 z 10 Sloveniek a Slovákov potvrdilo, že mimo domácnosti vždy nosí na tvári rúško.

Aj vďaka príkladnému správaniu drvivej väčšiny z nás vláda SR predstavila 4 fázy uvoľňovania vybraných opatrení.

Riziko druhej vlny epidémie je však aj naďalej vysoké.

Znížime ho, ak budeme naďalej disciplinovaní a ostražití.

  • COVID-19 je 2x nákazlivejší ako sezónna chrípka.
  • COVID-19 môžete šíriť aj vy, hoci necítite príznaky ochorenia. Príznaky COVID-19 sa prejavujú pomalšie, ako pri sezónnej chrípke, pretože inkubačná doba môže trvať 2 až 14 dní, zatiaľ čo inkubačná doba sezónnej chrípky je len 1 deň.
  • Imunitu na COVID-19 nemá nikto vybudovanú, čo podporuje jeho šírenie.
  • Viac ľudí v uliciach a obchodoch zvyšuje riziko šírenia nákazy. Neodhalený prenášač vírusu môže nevedomky nakaziť mnoho zdravých ľudí.

Internetová stránka BETA, link: korona.gov.sk, skrátené.

Script logo