19. 4. 2021: Тверджіня Штатного інштітуту на котролю лїків без доказів, же Спутник V в 40 країнах споює лем назва і каждый є іншый – є то  цїлосвітовый удар проти російскій конкуренції? Што пише о справі ШІКЛ найчітательнїшый денник New York Times?

Tvrdenie ŠÚKL bez dôkazov, že Sputnik V v 40 krajinách spája iba názov a každý je iný – je to pokus o podpásové celosvetové odrovnanie nepohodlnej ruskej konkurencie? Očkovanie je predsa veľký biznis. Uzatvoriť obrovský a bohatý trh EU a USA so 780 miliónmi obyvateľov pre lacnejšieho a kvalitného ruského konkurenta je predsa lákavé. A poškodenie reputácie môže mať fatálne dôsledky. Čo píše o správe ŠÚKL najčítanejší americký denník The New York Times (NYT)?

Článok v New York Times

NYT začína svoj dlhý článok tým, že Slovensko tvrdí, že bolo nalákané si objednať ruskú vakcínu, ktorá ale pri dodaní sa ukázala byť inou od objednanej. A tiež sa líšila od verzie, ktorá bola kladne posúdená a schválená uznávaným britským lekárskym časopisom (The Lancet). Ruská vakcinačná diplomacia utrpela vážny neúspech. Slovenský liekový regulátor naznačil vo svojom stanovisku vážne problémy s kontrolou kvality pri výrobe Sputniku V. Ruský Fond priamych investícii (ktorý financoval vývoj Sputniku V) sa nezaoberal podstatou vyjadrenia slovenského regulátora, ale označil to za dezinformáciu a falošnú správu (fake news). Na Twitteri ruský fond obvinil slovenského regulátora zo sabotáže a vyhlásil, že Slovensko porušilo kontraktné podmienky a požiadalo aby bola zásielka Sputniku V vrátená.

Ďalej NYT opisuje ostrý politický boj na Slovensku, ktorý sa začal potom ako premiér Matovič tajne dohodol kontrakt s Ruskom, ktorý pobúril ostatných členov krehkej koalície. Matovič bol obvinený, že podľahol nástroju ruskej hybridnej vojny a rozdelil EU. Aby zachránil pád vlády, pán Matovič si vymenil post premiéra za ministra financií a potom odcestoval do Moskvy na stretnutie s pánom Kirilom Dmitrijevom, ktorý je riaditeľom Ruského fondu priamych investícii. Rusi informovali na Twitteri, že poslali 6. apríla list, kde žiadajú vrátenie vakcín kvôli viacnásobným porušeniam kontraktu a dodali, že vakcíny budú použité v iných krajinách. Následne sa NYT zmieňuje o rastúcom záujme o Sputnik V vo viacerých európskych krajinách, ale informuje o sklze pri výrobe vakcíny ktorá je podobná sklzom dodávok západných vakcín.

Slovenská regulačná agentúra ale dôrazne tvrdí (trvá na tom), že vakcíny Sputnik V používané v okolo 40 krajinách, sú spojené iba spoločným menom. V niektorých prípadoch sa zdá, že vakcíny majú rôzne vlastnosti.

Slovenské stanovisko môže poškodiť ruskú snahu zaviesť Sputnik V ako spoľahlivú značku. V štatútoch na Facebooku z Moskvy pán Matovič sa sťažoval na špinavú hru na Slovensku a obvinil slovenských politikov, že štekajú ako malé psy. Pán Matovič pokračoval, že Slovensko dohodlo kúpiť dva milióny vakcín a on bude pracovať na tom aby zablokoval zákerné a systematické úsilia prekaziť dohodu. Tento článok bol napísaný pánom Andrew Higginsom za prispenia pani Kristíny Hamarovej a pána Andrew Kramera.

Koordinovaný útok na poškodenie reputácie vakcíny Sputnik V (a aj Slovenska?)

The New York Times je nielen najčítanejším denníkom v USA, ale je aj čítaný elitami prakticky vo všetkých krajinách sveta. Sú to noviny, ktoré sa označujú za mienkotvorné. Až 49 percent Američanov si myslí že NYT sú dôveryhodným zdrojom informácii. Preto články týkajúce sa farmaceutického priemyslu, Covid 19 a vakcinácii sú pozorne sledované odbornou komunitou na celom svete. Z toho vyplýva, že odborný (politický) posudok slovenského Štátneho Ústavu pre kontrolu liečiv má dopad na svetovú odbornú verejnosť a reputáciu Sputnika V. Hocijaký výrobca vakcín by sa ostro ohradil k niektorým vyjadreniam v posudku a mnohí západní výrobcovia by žalovali ŠÚKL na súde za krivé obvinenia (keďže navyše všetky testy dopadli dobre).

Vyvstáva zákonitá otázka, či útok na reputáciu vakcíny Sputnik V bol koordinovaný a kým? Rusi samozrejme čítali článok v NYT ako aj iné podobné články. A v ruských médiách sa objavili články a televízne relácie týkajúce sa „nepriateľského“ postoja Slovenska. Doteraz Slovensko malo v Rusku dobré až veľmi dobré meno. Ale posledná negatívna publicita bohužiaľ naštrbí povesť Slovenska. A zbytočne. Je žiadúce mať dobré vzťahy so všetkými mocnými tohto sveta. Aspoň múdry a prezieravý politik by sa mal o to snažiť.

Prečo sa doteraz neznáma rusofóbia rozmáha na Slovensku?

Je obzvlášť skľučujúce, že rusofóbia sa rozmáha aj na Slovensku. Pohľad na tzv. slovenskú politiku je doslova odpudzujúci. Málokto z politikov pri vzájomnom hašterení a nenávisti myslí na to ako ničia Slovensko. Vlastnými rukami. Ale samozrejme pri výdatnej pomoci tých čo ťahajú nitky v pozadí. A už aj otvorene. Väčšina mainstreamových médií tiež klesla na úroveň štvrtej cenovej skupiny, ale dokonale pomohli vyvolať vášne a rozhádať Slovensko. Rôzne cudzie záujmové skupiny efektívne kontrolujú a manipulujú rozhádané Slovensko.

Vlastenci musia spolupracovať. Aj tí čo sa doteraz nenávideli.

Je koniec? Nie. Všetci čo sa nenávideli včera a dnes, ale majú predsa len radi Slovensko, musia prekonať vzájomnú nenávisť a začať spolupracovať pre získanie naspäť kontroly nad Slovenskom. Tí čo ešte majú radi to naše ubolené Slovensko, prestaňte sa urážať a nenávidieť. Nemusíte vo všetkom súhlasiť s druhým. Vlastenci môžu mať rôzne názory. Môžu byť ľavicoví, pravicoví, konzervatívni alebo aj liberálni. Niektorí môžu byť aj zo súčasnej koalície a samozrejme aj zo súčasnej opozície. Ale pokiaľ sú vlastenci, nič (okrem vlastného ega) im nebráni spolupracovať v mene záchrany a zachovania Slovenska, našich tradícii, tradičných hodnôt a ľúbozvučnej slovenčiny. Spolupracovať rozumne a racionálne bez vykrikovania otrepaných hurá hesiel. Slovensko sa môže modernizovať a súčasne zostať Slovenskom. Neverte kuvikom čo vám nahovárajú, že to sa nedá. Že to nie je moderné. Napríklad Japonci sa modernizovali a zostali stále vlasteneckými Japoncami.

Dezider ŠTEFUNKO, Hlavné správy / Konzervatívny denník

 

Script logo