18. 5. 2020: Премєр: „Рушка в екстерьєрї за істых условій будеме мочі зняти.‟

Вонка уж не будуть рушка автоматічно повинны. О условнім ослободжіню од той повинности дав знати 18. мая 2020 председа влады СР Іґор Матовіч (OĽaNO) на пресконференції в рамках інформованя о 4. фазї увольнїня рештрікцій односно нового коронавірусу. Єднако авізовав можности єдноднёвой навщівы восьмох европскых країн без повинности абсолвовати повинну штатну карантену, перебываня але не сміє пересягнути 24 годин.

V prípade rúšok ostáva povinnosť nosiť ich na verejných plochách v interiéri. "V exteriéri, ak budeme od cudzej osoby vzdialení viac ako päť metrov, nosenie rúška bude dobrovoľné," spresnil Matovič o opatreniach v rámci 4. fázy, ktorá sa začína v stredu 20. mája.
 
O deň neskôr, vo štvrtok 21. mája začne platiť opatrenie týkajúce sa krátkodobého pobytu v zahraničí. "V prípade návštevy ôsmich krajín ČR, Rakúska, Maďarska, Poľska, Chorvátska, Slovinska, Nemecka, Švajčiarska s návratom do 24 hodín nebude musieť občan s trvalým alebo prechodným pobytom v SR mať povinnosť negatívneho testu ani štátnej karantény, " povedal Matovič. Opatrenie by podľa neho malo vyjsť v ústrety možnosti uskutočniť napríklad obchodné rokovania. Spresnil ďalej, že kontrolu zabezpečia prostredníctvom formulára, v ktorom policajti pri prechode hraníc zaznačia čas odchodu mimo SR a skontrolujú čas príchodu.

Od 20. mája sa budú môcť otvoriť i kiná, divadlá, ale s počtom do 100 ľudí, takisto obchodné centrá bez detských kútikov, vnútorné plavárne a športoviská, no len pre športové kluby, otvorené budú aj vonkajšie športoviská či reštaurácie s verejným stravovaním v interiéri.

Mediálny servis Úradu vlády SR

Script logo