17. 5. 2020: Словацькы тесты на новый коронавірус поможуть і при далшых пандеміях

При одгалёваню притомности нового коронавірусу, але і далшых непредвилдательных пандемічных сітуаціях в будучности поможуть тесты выроблены тімом словацькых науковцїв. Реґістрацію тестів і першых 100 тісяч тестів, котры поможуть при діаґностіцї на Словакії, 15. 5. 2020 авізовав вєдно з творцями председа влады СР Іґор Матовіч (OĽaNO).

Premiér označil registráciu slovenských testov za kľúčový a strategický krok pre SR, pre bezpečnosť a zdravie obyvateľov Slovenska. "Prináša sebestačnosť krajiny pri testovaní a diagnostikovaní nového koronavírusu," upozornil a v tejto súvislosti vyzdvihol aktivitu všetkých, ktorí sa na vývoji testov zúčastnili.

Poukázal zároveň na to, že hoci sa šírenie pandémie podarilo dostať pod kontrolu, testy pomôžu pri odhaľovaní ohnísk prípadných ďalších vĺn pandémie.

Člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík uviedol, že kvalita slovenských testov je plne konkurencieschopná so súčasnými používanými testami vo svete, ba mieri aj ďalej. "Slovensko má testy a zároveň technológie, ktoré pomôžu nielen pri súčasnej pandémii koronavírusu SARS-CoV-2, ale aj pri pandemických situáciách, ktoré môžu nepredvídateľne nastať v budúcnosti," vyhlásil.

Autor kľúčového komponentu, vedec a biochemik Pavol Čekan ocenil synergiu vedcov, štátnych orgánov, akademických inštitúcií, rovnako kooperáciu privátnej a verejnej sféry, ktorá sprevádzala vývoj a výrobu testov. "Verím, že výraznou mierou prispejeme k tomu, aby sme novému koronavírusu zakrútili krkom," dodal.

Slovenský test na nový koronavírus zaregistroval vo štvrtok 14. mája Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Prvých stotisíc testov, ktoré budú využité výlučne pri testovaní obyvateľov Slovenska, zaplatí Nadácia ESET.

Na vývoji testov a pri ich výrobe okrem Čekanovej firmy Multiplex DX spolupracovali aj spoločnosti Lambda Life i Proscience tech, rovnako tak nezisková organizácia CCCT, Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV), Vedecký park Univerzity Komenského i Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Medialny servis Úradu vlády SR

Script logo