17. 4. 2021: АстраЗенека: Єден із 40 тісяч буде мати важны нежеланы признакы, встановили Даны. Вакціну дефінітівно вырядили

Vakcinačná kampaň sa podľa šéfa dánskej liekovej agentúry zdrží o niekoľko týždňov.

Dánsko neobnoví očkovanie svojich obyvateľov proticovidovou vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, oznámila v stredu Dánska agentúra pre lieky (Lägemiddelstyrelsen). Informovala o tom agentúra AFP.

Imunológ Miloš Jeseňák v Hntelevízii hovoril o vzniku krvných zrazením po očkovaní, či používaní ruskej vakcíny Sputnik V:

"Dánsky zdravotnícky úrad sa rozhodol pokračovať v očkovaní proti covidu bez vakcíny od firmy AstraZeneca," stojí vo vyhlásení. "Naše vyšetrovanie ukazuje, že jeden zo 40-tisíc ľudí očkovaných vakcínou od AstraZenecy bude mať vážne vedľajšie príznaky," uviedol šéf úradu Sören Broström.

Zdržanie kampane

Vakcinačná kampaň sa podľa neho zdrží o niekoľko týždňov, všetci Dáni by však aj tak mali byť zaočkovaní do začiatku augusta. Úrad nevylúčil, že by sa Dánsko mohlo k vakcíne v budúcnosti vrátiť. Broström zároveň povedal, že keby Dánsko bolo v inej situácii uprostred tretej vlny epidémie a zdravotný systém by bol pod tlakom, neváhal by vakcínu ďalej používať.

"Odborníci upozorňujú, že bez vakcín od spoločností Astrazeneca a Johnson & Johnson dánska vakcinačná kampaň nebude do konca roka hotová," píše však dánsky denník The Copenhagen Post.

"K cieľovej rovine sa vieme dostať aj s Pfizerom a Modernou," povedal pre dánsku rozhlasovú a televíznu stanicu DR profesor Jan Pravsgaard Christensen z Kodanskej univerzity. "Ale myslím si, že v tom prípade nebudeme do konca roka 2021 úplne zaočkovaní," dodal.

Problém má aj Johnson & Johnson

Očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca pozastavilo Dánsko 11. marca. Stalo sa tak potom, čo sa objavili správy o 60-ročnej Dánke, ktorá týždeň po očkovaní zomrela s krvnými zrazeninami na rôznych miestach v tele.

Tento krok nasledovali viaceré krajiny sveta, ktoré rovnako dočasne pozastavili používanie tejto vakcíny. Mnohé z týchto štátov však obnovili očkovanie po tom, čo Európska agentúra pre lieky vakcínu podporila. Prínos tohto preparátu podľa EMA stále prevyšuje možné riziká. Agentúra však pripustila, že výskyt krvných zrazenín môže byť veľmi vzácnym vedľajším účinkom očkovacej látky firmy AstraZeneca.

Americká spoločnosť Johnson & Johnson v utorok (13. 4. 2021) oznámila, že sa

rozhodla pozastaviť používanie svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v Európe.

V Dánsku v pondelok (12. 4. 2021) za jeden deň zaočkovali protikoronavírusovými vakcínami viac než 100-tisíc ľudí, čo predstavuje takmer každého 50-teho Dána. Išlo o test vyťaženosti dánskych vakcinačných stredísk pred očakávaným nárastom dodávok očkovacích látok.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Zdroj: HN Svet

Script logo