17. 1. 2021: „Скрінінґово перетестуєме жытелїв.‟ Крайчі інформовав о выслїдку засїданя влады

Цїлём рїшіня є, жебы почас будучого місяця дістали сьме вшыткы окресы з чорной зоны.

Vláda sa na dnešnom rokovaní dohodla, že pretestuje celú populáciu. Vo vyhlásení po rokovaní to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

"Dohodli sme sa po dlhých ale konštruktívnych rokovaniach, že chceme skríningovo pretestovať obyvateľstvo našej krajiny a tým vychytať a karantenizovať šíriteľov vírusu," povedal minister.

Po testovaní by mali ísť do izolácie aj kontakty pozitívnych ľudí.

Krajčí hovorí, že veria, že to pomôže tomu, aby sa 8. februára mohol zapnúť covid automat a aby v tom období nebol už žiadny čierny okres.

Rokovanie vlády bude pokračovať zajtra o jednej hodine, kde sa príjme uznesenie vlády o tom, ako bude tento skríning prebiehať.

Pôvodne sa mala po skončení sa rokovania konať tlačová konferencia, napokon bolo len vyhlásenie ministra zdravotníctva. Rokovania na vláde boli podľa Krajčího konštruktívne.

Vláda sa mala už na štvrtom zasadnutí počas aktuálneho týždňa zaoberať tým, či sa uskutoční celoplošné testovanie na Slovensku.

Matovičov plán narazil. Plošné testovanie odmieta polovica koalície

Presadzuje ho predseda vlády Igor Matovič (OĽANO), ktorý zámer oznámil v pondelok. Proti celoplošnej forme je strana SaS i ďalší koaličný partner Za ľudí, ktorí presadzujú cielené testovanie v ohniskách nákazy a najpostihnutejších regiónoch.

Za testovanie v najpostihnutejších regiónoch sú aj odborníci. Poukazujú na to, že celoplošné testovanie v súčasnej situácii predstavuje viac rizík ako benefitov – upozorňujú na možnosť šírenia nákazy i ochorení v chladnom počasí, rovnako tak na nezmyselné vyčerpávanie potenciálu zdravotníkov.

Kabinet v sobotu schválil len vyčlenenie kontingentu do 5000 vojakov na pomoc s testovaním na obdobie do 30. júna 2021.

Zdroj: HN Slovensko

Script logo