16. 4. 2021: Очкованя на Словакії: Одрекли сьме міліоны „уніовых‟ вакцін, теперь зганяме їх на сивім торгу, зістили Нїмцї

Konkrétne máme zháňať vakcíny od spoločností AstraZeneca a BioNTech, a to často za mnohonásobne vyššie ceny, aké vyrokoval Brusel s farmafirmami.

Slovensko po tom, ako oželelo milióny vakcín, ktoré mohlo výhodne kúpiť prostredníctvom Európskej únie a mať ich k dispozícii už v dohľadnej dobe, sa teraz snaží toto manko dohnať. Očkovacie látky sa snažíme zohnať cez sprostredkovateľov na šedom trhu.

Informovala o tom nemecká verejnoprávna televízia ZDF v reportáži svojej investigatívnej relácie Frontal 21, na ktorú na Facebooku upozornil nezaradený poslanec Miroslav Kollár. Nemci sa pri tom odvolávajú na dokumenty - "Letter of Intent" (dohoda o spoločnom zámere), ktoré majú k dispozícii.

Odhalenie nemeckej televízie: Kotlebovci dostávali peniaze od prokremeľského podnikateľa

Potrebujeme ďalšie dávky

ZDF pritom zdôraznila, že tak robíme ako člen Únie popri krajinách ako sú Barbados či Líbya.

Konkrétne máme zháňať vakcíny od spoločností AstraZeneca a BioNTech, a to často za mnohonásobne vyššie ceny, aké vyrokoval Brusel s farmafirmami.

Že Slovensko na šedom trhu s cieľom získať vakcíny operuje, nemeckým reportérom potvrdila priamo hovorkyňa nášho ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Tá uviedla, že zmluva ešte nebola uzavretá, "ale rokovania sa už začali".

Eliášová dodala, že Slovensko sa v prvom rade snažilo zaobstarať vakcíny cez Úniu. Avšak v záujme zvýšenia očkovacieho tempa potrebujeme zohnať ďalšie dávky.

Americký veľkoobchod

Spoločnosť BioNTech na otázky ZDF neodpovedala. AstraZeneca uviedla, že aktuálne súkromnému sektoru nijakým spôsobom vakcíny neposkytuje. "Ak niekto súkromne ponúka ​​vakcíny, sú pravdepodobne falošné," tvrdí.

Podľa zistení nemeckých investigatívcov je do obchodu s vakcínami zapojený americký veľkoobchod Akers Nanotechnology z New Jersey. Ten odmieta obvinenia z údajného predaja falzifikátov. Spoločnosť tvrdí, že je obchodným partnerom AstraZenecy v Spojených štátoch a že ako farmaceutický veľkoobchod má oficiálnu licenciu na ďalší predaj vakcín.

Na Slovensko príde ďalšia vakcína. Aj z nej sme oželeli milión

"V súčasnosti rokujeme so všetkými potenciálnymi výrobcami o množstvách, cenách a termínoch dodania ich vakcín," tvrdí Akers Nanotechnology s tým, že dokáže dodať vakcíny proti covidu do celého sveta.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn sa pre ZDF vyjadril, že predaj vakcín cez sprostredkovateľov nie je v princípe nelegálny, ale vytvára atmosféru zlatej horúčky.

Celkovo Slovensko nevyužilo možnosť cez Úniu získať štyri milióny vakcín. Tretina z toho sú Pfizery, zvyšok Johnson&Johnson. Dôvod doteraz nie je celkom jasný. Ide pritom o vakcíny, ktoré by sme z veľkej časti mohli mať k dispozícii už v druhom štvrťroku 2021.

 

SÚVISIACE ČLÁNKY

 

Zdroj: HN Slovensko

 

Script logo