15. 12. 2020: Зістав нам уж лем твердый локдавн. Што нас чекать в децембрї, є уж незвратне, варують науковцї

•  Zuzana Čaputová v Prezidentskom paláci prijala Pavla Čekana, Richarda Kollára, Alexandru Bražinovú, Borisa Klempu, Silviu Pastorekovú, Petra Visolajského a Petra Sabaku.

• Témou stretnutia bola aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku v súvislosti so šírením koronavírusu.

Situácia v súvislosti s koronavírusovou pandémiou je na Slovensku mimoriadne vážna. Opatrenia, ktoré máme, nie sú postačujúce. Vyhlásila to v dnešnom vyjadrení po stretnutí s predstaviteľmi Iniciatívy slovenských vedcov a odborníkov veda pomáha covid-19 prezidentka Zuzana Čaputová.

Čaputová ocenila návrh opatrení, ktoré prijala pandemická komisia. Vyzvala ľudí na zodpovednosť a obmedzenie kontaktov pred Vianocami a počas nich. Apelovala na politikov naprieč spektrom, aby obmedzili spory. Rovnako vyzvala zamestnávateľov, aby svojim zamestnancom umožnili pracovať z domu.

Koronavírus online: Na Slovensku pribudlo 46 obetí, počet nových prípadov stúpol o vyše dvetisíc

Rýchlo treba prijať opatrenia

Vývoj v zostávajúcich decembrových dňoch však vzhľadom na dlhú inkubačnú dobu vírusu už zrejme neovplyvnia žiadne opatrenia ani zmena správania.​

"Bojíme sa toho, že dnes už nedokážeme zmeniť to, čo prebieha a čo nás čaká. Tam už naozaj nie sú veľmi príjemné vízie. Držíme lekárom palce," vyjadril sa na následnej tlačovej konferencii hovorca Iniciatívy slovenských vedcov a odborníkov veda pomáha covid-19, matematik Richard Kollár. Zmeniť však podľa neho môžeme to, čo bude v januári, ale je preto potrebné rýchlo prijať opatrenia. 

Vláda má na zajtrajšom rokovaní rozhodnúť o podobe opatrení, ktoré začnú platiť od 21. decembra. V hre je aj zákaz vychádzania s výnimkami. Podľa zistení HN by po vzore Veľkej Británie malo byť povolené vytvoriť si takzvanú "bublinu" s príbuznými. Viac sa o tom dočítate tu:

Slovensko na Vianoce: Vieme, ako by mohla vyzerať výnimka zo zákazu vychádzania

Počty mŕtvych budú na Slovensku stúpať. "Vieme to isto, lebo to odráža epidemiologickú situáciu, ktorá bola pred dvomi týždňami," doplnil lekár Peter Sabaka. Ak nepríde k sprísneniu opatrení, hrozí podľa neho kolaps zdravotnej starostlivosti.

Slovensko aktuálne eviduje 1 251 patológmi potvrdených úmrtí na pľúcnu formu covidu-19. V nemocniciach je s týmto ochorením alebo s podozrením naň rekordných 2 388 pacientov. Približne pätina hospitalizovaných zomiera.

Pellegrini a aj Erik Tomáš. Opoziční politici mali pozitívne testy na koronavírus

Druhé Bergamo

"Vlak pandémie sa rozbehol, musíme ho zabrzdiť, ale ide veľmi rýchlo. Musíme brzdiť všetci spoločne. Brzda sa volá individuálny lockdown - obmedzenie kontaktov. Ak to nespravíme, nemocnice skolabujú. Ak si pamätáte napríklad Bergamo, tak také niečo nás môže čakať," vyjadril sa biochemik Pavol Čekan.

Bergamo je oblasť na severe Talianska, ktorá bola najviac postihnutou v krajine počas jarnej prvej vlny pandémie a stala sa tak symbolom zlyhania zdravotníckeho systému.

Kostoly sú plné rakiev, rodiny ani nedostanú správu o úmrtí, hovorí Talianka z Bergama. Vidí však iskru nádeje

Odborníci spoločne apelujú na ľudí, aby sami bez ohľadu na oficiálne opatrenia dodržiavali odporúčania správania sa v čase pandémie. Vyzývajú najmä, aby obmedzili kontakty.

"Práve teraz nastáva tá hodina H, rozhodujúce obdobie," povedal virológ Boris Klempa. "Tvrdý lockdown je skutočne to, čo je pre nás to posledné, čo ešte zostalo," tvrdí Klempa.

Desatoro bezpečných Vianoc

Epidemiologička Alexandra Bražinová na stretnutí s prezidentkou predstavila desatoro bezpečných Vianoc, ktoré odporúčajú predstavitelia iniciatívy:

  • Ži v bubline - malej skupine ľudí v rámci rodiny a blízkych priateľov, s ktorými sa plánujete počas sviatkov stretávať
  • Dodržiavaj izoláciu - pred stretnutím s blízkymi sa aspoň sedem dní izolovať, prípadne sa otestovať
  • Nos stále rúško
  • Vyhýbaj sa blízkemu kontaktu mimo svojej bubliny
  • Používaj viac telefón
  • Separuj sa - obmedziť pobyt na miestach s množstvom ľudí
  • Dodržiavaj hygienu - umývanie rúk, dezinfekcia, pravidelné vetranie a pri stretnutiach mimo bubliny nepodávať ruky
  • Buď aktívny - pobyt v prírode
  • Izoluj sa pri príznakoch
  • Informuj blízkych

 

Zdroj: HN Slovensko, Svet

Script logo