14. 4. 2021: Очкованый похворів у Чеську внаслїдку югоафріцького варіанту коронавірусу. Пірошікова: „То лем підтверджує, же не є можне розлічно заобходити із заочкованыма і незаочкованыма і арґументовати притім охранов верейного здравя.‟

V Českej republike sa objavil prvý pacient infikovaný juhoafrickým variantom koronavírusu, ktorý ochorel po dvoch dávkach vakcíny

„U nás je prvá plne očkovaná osoba infikovaná JAR variantom koronavírusu. Zatiaľ stredne ťažký priebeh, nie je to senior,“ tweetoval Marián Hajdúch z Lekárskej fakulty Palackého univerzity v Olomouci. Na jeho príspevok upozornil portál Novinky.cz.

Hajdúch pre Právo povedal, že to nie je znepokojujúce a dalo sa to očakávať. „Je potrebné čo najskôr zachytiť a dostať pod kontrolu vírusové varianty s potenciálom uniknúť kontrole navodenej imunitnej odpovede,“ dodal.

Ani podľa predsedu Českej vakcinologickej spoločnosti Romana Chlíbka nejde o nič prekvapivé. Dodáva, že rovnaká situácia môže nastať aj pri ďalších variantoch koronavírusu.

Chlíbek priznal, že sto percent ľudí nikdy nezíska ochranu aj napriek tomu, že dostali obe dávky vakcíny.

Dlhoročná zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP) Marica Pirošíková v reakcii na medializovaný prípad uviedla, že sa potvrdili jej predchádzajúce vyjadrenia, kedy upozornila na jasné stanovisko výboru Svetovej zdravotníckej organizácie z 15. januára 2021.

Pripomína, že Výbor pre reguláciu zdravotných predpisov v mimoriadnych situáciách konkrétne odporučil, aby krajiny nevyžadovali od prichádzajúcich cestujúcich dôkaz o zaočkovaní, a to vzhľadom na to, že vplyv očkovania na zníženie prenosu (infekcie) dosiaľ nie je známy a zároveň novoodhalené varianty koronavírusu by mohli znížiť účinnosť vyvinutých vakcín.

Uvedené len potvrdzuje, že nie je možné rozlične zaobchádzať so zaočkovanými a nezaočkovanými a argumentovať pritom ochranou verejného zdravia. Vzhľadom na uvedené je potrebné neustále zdôrazňovať dobrovoľnosť očkovania a uplatňovanie základných ľudských práv a slobôd ním nepodmieňovať. Opačný postoj je aj v rozpore rezolúciu Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, ktorá vyslovene kladie dôraz na dobrovoľnosť očkovania a vyzýva štáty, aby informovali svojich občanov, že vakcína nie je povinná a chránili občanov pred diskrimináciou tých, ktorí nebudú očkovaní z dôvodu možných zdravotných rizík alebo z vlastnej vôle,“ uviedla v stanovisku Pirošíková.

Tatiana SТARÁ, Hlavné správy / Konzervatívny denník

Script logo