13. 5. 2020: Премєр: „О можностях отворїня матерьскых і основных школ ся вырїшыть у понедїлок.‟

О можнім отворїню матерьскых школ і першого ступня основных школ ся вырїшыть в понедїлок (18. 5. 2020). Повів то премєр Іґор Матовіч (OĽaNO) по вівторковім (12. 5. 2020) засїданю конзілія одборників. „Радостну справу‟ хоче премєр ознамити в припадї, кедь ся сітуація з кількостёв накаженых людей не буде на Словакії згіршовати.

Presný termín otvárania materských škôl a základných škôl premiér zatiaľ neoznámil. "Cieľom dnešného stretnutia bolo dohodnúť presné podmienky, ako potom majú materské školy a školy fungovať. Nemali sme cieľ rozhodnúť o presnom termíne," povedal Matovič s tým, že cez víkend sa ukážu dopady spustenia druhej a tretej fázy. "V prípade, ak budú mierne a budeme vidieť, že nič strašné sa nestalo, tak budeme mať väčšiu odvahu otvárať školy a škôlky," uviedol. 

Matovič poznamenal, že nástup do materských škôl aj na základné školy bude dobrovoľný. "Všetko bude dobrovoľné, žiaden rodič nebude nútený, keď má strach poslať svoje dieťa do školy," dodal. Ako doplnil, "počíta sa s tým, že nie všetci rodičia pošlú svoje deti do škôlky, a tým pádom nebudú všetky deti v škôlke". Zároveň počítajú aj s tým, že tam bude maximálny počet detí na jednu triedu alebo skupinu. Uviedol, že zatiaľ sa hovorí o 12 deťoch.

Školy a školské zariadenia sú z dôvodu šírenia nového koronavírusu na Slovensku zatvorené od marca. Počas mimoriadneho prerušenia vyučovania v školách sa vzdelávanie realizuje dištančnou formou.

Mediálny servis Úradu vlády SR

Script logo