12. 2. 2021: Коронавірус онлайн: „Сьме гіршы як цїлый світ, пандемія актуално найвеце забивать на Словакії

Najviac na svete sa aktuálne zomiera na Slovensku

Slovensko hlási najviac úmrtí v súvislosti s koronavírusom za posledných sedem dní v prepočte na obyvateľov na svete. Za toto obdobie štát informoval o 21,32 úmrtiach

na milión obyvateľov. Druhé Portugalsko má tento parameter na úrovni 19,66, tretie San Maríno 16,84, a štvrté Česko 12,62.

Slovensko v uplynulých siedmich dňoch hlásilo úmrtie 815 pozitívne testovaných. V 683 prípadoch patológovia potvrdili, že smrť spôsobila pľúcna forma covidu - sú to ľudia, ktorí zomreli na covid. Vo zvyšných 132 prípadoch ide o takzvané úmrtia s covidom.

Podľa vedeckého webu Our World in Data, ktorý vedie Oxfordská univerzita, sme v tomto ohľade na druhom mieste za Portugalskom. Je to spôsobené tým, že Our World in Data od nás preberá len údaj úmrtí na covid, pretože ten zverejňujeme dlhodobo, počty úmrtí s covidom sme začali publikovať relatívne nedávno.

Avšak vo svete je bežné, že krajiny hlásia len jeden údaj - všetky úmrtia pozitívne testovaných. Robia to tak napríklad Česko, Británia a jeden údaj publikuje aj Portugalsko. Preto je pre relevantné porovnanie nutné pripočítať aj úmrtia s covidom na Slovensku. A vtedy dosahujeme v tomto rebríčku smutné prvé miesto.

Zdroj: HN Slovensko

Script logo