10. 9. 2020: Граніцї меджі СР, Чеськом і Австріёв зіставають отворены, пiдтвердив І. Матовіч

Премєр СР Іґор Матовіч (на фотцї першый злїва) на вчерашнїй (9. 9. 2020) пресконференції по стрїчі председів влад Славковского формату у Віднї підтвердив, же граніцї меджі Словакіёв, Чеськов републіков і Австріёв зістають в сучасности отворены. Австрійского канцеларя Себастіана Курца (на фотцї всерединї) при тій нагодї позвав на навщіву Словакії.

Matovič v mene všetkých troch krajín apeloval na ľudí, aby boli aj počas druhej vlny pandémie zodpovední. "Tento boj naozaj vyhráme vtedy, keď budeme spoločne zodpovední. Keď si uvedomíme, že sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii," vyhlásil Matovič. "Myslíme si, že aj obyčajné rúško chráni životy," pokračoval s tým, že nosenie rúšok zostane popri zodpovednom správaní kľúčovým nástrojom boja proti pandémii aj v druhej vlne.

Matovič prízvukoval, že spolu s rakúskym kancelárom Kurzom a českým premiérom Andrejom Babišom (na fotke vpravo) sa vzhľadom na narastajúci počet nakazených zhodli, že urobia všetko pre to, "aby hranice medzi našimi krajinami zostali otvorené do poslednej možnej chvíle".

Rakúskeho kancelára pozval Matovič na návštevu Slovenska, keďže tam nebol šesť rokov, čo je podľa neho hanbou, ak vezmeme do úvahy blízkosť metropol Viedne a Bratislavy. Zároveň vyslovil nádej, že Kurz jeho pozvanie prijme, keďže si vytvorili priateľský a otvorený vzťah.

Po tlačovej konferencii bolo naplánované bilaterálne stretnutie Matoviča s Kurzom. Slavkovský formát stretnutí predstaviteľov Slovenska, Česka a Rakúska vznikol v roku 2015.

Zdroj: korona.gov.sk

Script logo