10. 12. 2020: Тіпічный локдавн не буде: В пятніцю запруть терасы, перед Рождественныма святами векшыну обходів (перегляд рештрікцій)

1. Štart lockdownu?
Spomínali sa aj skoršie termíny, napokon netypický lockdown odštartuje 21. decembra. „Je to to najhoršie, čo nás mohlo postretnúť. Tri dni pred Vianocami nič nenahradí,“ hovorí Peter Zálešák, predseda predstavenstva spoločnosti NAY a zástupca Iniciatívy slovenských maloobchodníkov. Pre sektor ide o kľúčové obdobie roka. Napríklad predvlani podľa údajov VÚB banky sa práve 21. decembra nakupovalo najviac z celého roka. Obchodníci už avizujú žaloby – ak vláda nezakáže aj hyper- či supermarketom predávať elektroniku či oblečenie.

2. Kto bude musieť zatvoriť?
Všetky obchody a služby, okrem nevyhnutných, s tovarom každodennej potreby. Otvorené tak zostanú predajne potravín, drogérie, stánky s dennou tlačou či lekárne. Určite si v kritickom období nezájdeme do posilňovní, cukrární, kaviarní, barov, wellness centier, kasín či kín. Nedostupné budú aj doteraz otvorené terasy reštaurácií. Jedinou možnosťou pre gastrosektor, ktorý zažíva krušné časy, tak bude podobne ako počas prvej vlny donáška jedla domov. V praxi sa tak Slovensko vráti do apríla 2020.

3. Bude možné cestovať?
Obmedzenia v cestovaní, ako počas Veľkej noci, sa opakovať nebudú. Vtedy bolo zakázané cestovať medzi okresmi, okrem nevyhnutných prípadov, pričom kontroly na hraniciach spôsobovali dopravný kolaps. Búrili sa však ľudia, ale aj koaliční politici, a tak sa podobné policajné manévre odvtedy nezopakovali. Rovnako nebude platiť ani jesenný zákaz vychádzania, ktorý sa nevzťahoval iba ľudí, ktorí sa s negatívnym výsledkom zúčastnili celoplošného testovania. Cestám za rodinami na sviatky by tak nemalo nič brániť.

4. A čo cestovný ruch?
Zimné lyžovačky ohrozené nebudú, možno však očakávať mimoriadny režim. O opatreniach na svahoch a o tom, či sa bude v strediskách aj testovať, sa ešte rokuje. Viacerí prevádzkovatelia vlekov a lanoviek však už svoje brány otvorili. Doteraz im totiž žiadne nariadenia nehovorili, že by nemohli. Určite však budú platiť sprísnené opatrenia. Tie už na dobrovoľnej báze prijali niektorí prevádzkovatelia sami. Aktuálne sa v Európe lyžuje aj vo Švajčiarsku, otváranie vlakov chystá aj Rakúsko.

5. Dokedy bude nová situácia trvať?
Prísne obmedzenia sa majú skončiť 10. januára. Až potom prichádza do úvahy semafor ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ktorý bude opatrenia riešiť regionálne podľa toho, aká je v danom okrese pandemická situácia. Práve tento model pretláčal aj pre tieto dni šéf SaS Richard Sulík, ale neuspel. O regionálnych semaforoch dlhodobo hovoria aj viacerí odborníci, pričom tento nástroj využívajú aj v zahraničí. Na Slovensku je pritom aktuálne najhoršia situácia na Považí.

Zdroj: HN Slovensko

Script logo