10. 12. 2020: Буде півнїчна рождественна літурґія? Коли ся отворять школы? (вопросы і одповідї)

Новы рештрікції будуть платны у дакількох волнах. Зачнуть од пятніцї (11. 12.  2020), коли ся запруть терасы рештаврацій.

Môžem ísť na Vianočnú omšu? Budú kostoly (cerkvi) ďalej otvorené?

Áno. Kostoly (cerkvi) zostanú otvorené aj počas vianočných sviatkoch aj po nich, tak ako dnes. Nové opatrenia sa tak fungovania kostolov (cerkvi) nedotknú. Hlavný hygienik cirkevné autority upozorní na potrebu spraviť opatrenia, aby sa v kostoloch netlačili ľudia a dodržiavali sa povolené kapacity. Ján Mikas povedal, že farnosti môžu zvážiť zorganizovanie viacerých bohoslužieb, aby sa nestretávalo naraz tak veľa ľudí. Momentálne je povolená polovičná kapacita ľudí v kostoloch (cerkvách) a povinnosť dodržiavať rozostupy.

Kedy sa otvoria školy?

Od 21. decembra sa na minimálne tri týždne zatvoria školy vrátane prvého stupňa a materských škôlok. V ideálnom prípade otvoria opäť 11. januára 2021 v prípade priaznivej epidemickej situácie. Vláda zatiaľ nezverejnila, aké kritériá bude potrebné splniť, zrejmé je však to, že sa už bude posudzovať situácia regionálne a nie celoplošne. Kritériá spoznáme po zverejnení covidového semafóru, ktorý má predstaviť minister zdravotníctva. Premiér ho sľúbil do Vianoc.

Ak okres splní podmienky, škola sa otvorí a to bez toho, aby sa museli žiaci testovať.

Budú sa testovať len zamestnanci. V rizikových okresoch bude platiť, že sa smú otvoriť len triedy, kde budú žiaci pretestovaní.

Zdroj: Denník N (skrátené)

Script logo